PBS’ ‘آمریکایی های آسیایی تبار’ بررسی تعصب و پشتکار

یک قرن از حملات نژادپرستانه مفصل در جدید PBS مجموعه مستند “آمریکایی های آسیایی تبار” ممکن است احساس مانند تاریخ باستان فقط چند ماه پیش.

اما از طریق لنز از coronavirus همه گیر است که در چین نشات گرفته است و در حال حاضر هدف قرار دادن ایالات متحده در حال نقاشی به عنوان یک دشمن خارجی تبدیل شده است و همه بیش از حد آشنا. صدها نفر از آمریکایی های آسیایی تبار را گزارش کرده اند کلامی و فیزیکی مورد حمله از کشور اولین عفونت ظاهر در ژانویه. حتی در شهرهای بزرگ آسیایی, جوامع مردم پرتاب قرن تهمت مانند “چینی.”

Daniel Dae Kim, یک کره ای بازیگر آمریکایی شناخته شده برای تلویزیون “از دست رفته” و “Hawaii Five-0,” مواجه نژادپرستانه چرخش زمانی که او را COVID-19 تشخیص در Instagram در ماه مارس است. کیم که روایت مستند با بازیگر Tamlyn Tomita است بهبود و احساس “بازگشت به 100 ٪ است.”

“آن بوده است بسیار چشم باز برای دیدن چقدر تعصب هنوز هم وجود دارد در امریکا و چه عمیق نشسته به نظر می رسد. اما این بخشی از قیمت یک می پردازد برای صحبت کردن حتی در برابر چیزی که به ظاهر جهانی به عنوان بی عدالتی” کیم گفت: در یک ایمیل به آسوشیتد پرس.

پنج-قسمت سری پخش بین دوشنبه و سه شنبه یک جارو نگاه آمریکایی های آسیایی تبار’ تاثیر بر جامعه و سیاست و فرهنگ پاپ از اواسط قرن 19 از طریق 9/11. تولید شده توسط فیلمسازان آمریکایی نشان می دهد ویژگی های بازتاب از وزیر بهداشت ، Tammy Duckworth, “تازه کردن قایق” استار Randall Park, و یک میزبان از مردم از سایر صنایع است. وجود دارد همچنین مصاحبه با فرزندان خانواده که در داستان ها به شدت برجسته است.

ممکن است آمریکایی های آسیایی اقیانوس آرام, میراث, ماه, زمانی که آسیایی ها’ کمک به چشم انداز آمریکایی اغلب برجسته شده است.

این ویروس مربوط به حملات, اما, اند استارک یادآوری چگونه به سرعت آسیایی آمریکایی ها می توانند از همسایه به قربانی. در لس آنجلس تایمز سرمقاله, ماه گذشته, کره ای, بازیگر آمریکایی John Cho نوشت: چگونه “متعلق مشروط است. یک لحظه ما آمریکایی ها بعد از ما همه خارجی ها که ‘ارمغان’ ویروس در اینجا.”

که ضد, آسیایی, احساسات است که همه به این دلیل بیشتر این مستند نیاز به دیده می شود در حال حاضر کیم گفت.

“کسانی که تاریخ را فراموش می محکوم به تکرار آن” کیم گفت. “آمریکایی های آسیایی تبار منحصر به فرد در تاریخ امریکا است. این یکی است که باید جشن گرفته شود به عنوان یک بخش ضروری از ملت ما تاریخ است.”

رنه Tajima-پنا یک سری تولید کننده و استاد مطالعات آسیایی آمریکایی در دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس به حال این کار به یاد ماندنی از تصمیم گیری چگونه به مناسب دهه از تاریخ را فقط در پنج دقیقه. او شروع شد و با ورود چینی کارگران راه آهن در 1800s.

“ما شروع به در یک زمان که در آن ما هنوز هم می تواند پیدا کردن افراد اگر آنها فرزندان با تصاویر و عکس” Tajima-پنا گفت. “از یک طرف وجود دارد انتخاب که داستان ما احساس می شد مهم ترین بگویید. از سوی دیگر این تلویزیون است. ما باید مطمئن شوید که این چیزی است که watchable و مخاطب می تواند تعامل با.”

این مجموعه را پوشش می دهد به خوبی شناخته شده حوادث مانند قانون خروج چینی ها از سال 1882 از جنگ جهانی دوم توقیف آمریکایی ژاپنی و در سال 1982 ضرب و شتم مرگ وینسنت چانه در دیترویت.

اما آن را نیز به کنکاش کمتر شناخته شده لحظه مثل یک سال 1965 کار اعتصاب سازماندهی شده توسط فیلیپینی farmworkers در کالیفرنیا و زیر طاق مردم ممکن است شما را به رسمیت نمی شناسد مانند پتسی سمور یا راسو ژاپنی آمریکایی که در سال 1964 برای اولین بار بود از رنگ انتخاب شده به کنگره است.

نیز وجود دارد یک مصاحبه با Tereza لی که الهام در حال حاضر متوقف شده رویای عمل می کنند که با توجه به یک مسیر به شهروندی برای مردم به ارمغان آورد به آمریکا به طور غیر قانونی به عنوان کودکان.

کمدین هری Kondabolu شناخته شده برای مستند “مشکل با Apu های” صحبت می کند در این مجموعه در مورد post-9/11 درمان مسلمان آمریکایی و آسیایی جنوب شرقی آمریکایی است. Coronavirus مربوط به نژاد پرستی کشیده شده نسبت به آن زمان.

مانند Kondabolu را در سال 2001 بسیاری از جوانان آمریکایی های آسیایی تبار در حال حاضر رو آشکار نفرت برای اولین بار.

“من هرگز هدف راه من شده بود در 9/11. که به شکل چگونه من بازدید از این کشور گفت:” در یک شهر مجازی سالن در هفته گذشته. “نسل پس از 9/11 … آنها در حال رفتن به سوالی که در آن ما در حال حاضر. آن را به اطلاع آنها چگونه خواهد جهان را ببینید.”

او خوشحال است که چالش ها و تعصبات آسیایی آمریکایی ها مواجه اند برای بیش از یک قرن در حال مندرج در یک فیلم مستند است.

“هنگامی که آن را در PBS آن احساس می کند مانند یک سند رسمی” Kondabalu گفت: در مصاحبه زودتر. “این نشانه جایگاه ما در تاریخ این کشور است. نبود وجود دارد قبل از.”

Tajima-پنا نمی خواهد تغییر این قسمت به آدرس pandemic اگر او می تواند گفت بینندگان به ناچار اتصال آن به حال و روز بیگانه ستیزی. آن را یک “داستان جدید است که واقعا یک داستان قدیمی.”

“کل COVID بحران آن را واقعا فقط تکثير تمام خطوط گسل در ایالات متحده از نژاد و طبقه و فقر و مراقبت های بهداشتی. از نظر آمریکایی های آسیایی تبار, البته, این ایده ما به اصطلاح خارجی ها,” او گفت:.

یکی از او امیدوار است این سریال را الهام بخش جوان آمریکایی های آسیایی تبار به فکر می کنم فراتر از رسانه های اجتماعی, مطالب به فعالیت.

“پشت ما هستند و در برابر دیوار. چگونه ما حرکت رو به جلو با هم ؟ این چیزی است که شما ببینید در این سری” Tajima-پنا گفت. “آمریکایی های آسیایی تبار تا به حال به گرد هم می آیند برای دفاع از حقوق خود را.”

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de