چگونه Big Tobacco از علم بد برای اجتناب از مسئولیت استفاده کرد – و طرحی را برای Big Oil تنظیم کرد


در ماه اکتبر، مدیران عامل چهار شرکت قدرتمند جهان، Big Oil، در برابر کنگره در مورد تغییرات آب و هوایی شهادت دادند، صحنه ای که به طرز وحشتناکی یادآور اتفاقی است که در بهار 1994 رخ داد. سپس هفت غول صنعت در مقابل مجلس نمایندگان ظاهر شدند. اما از Big Tobacco، نه Big Oil. در حالی که غول‌های کسب‌وکار تحت بازجویی‌های مداوم نماینده هنری واکسمن، یک دموکرات از کالیفرنیا خشک می‌شدند، آمریکایی‌ها با هم شاهد داستانی بودند که چگونه شرکت‌های دخانیات عمداً مشتریان خود را به یک محصول اعتیادآور و کشنده گیر می‌دادند. در پایان، بسیاری از کسانی که ظاهر شدند، به خاطر اعمال خود سوگند یاد کردند، که به دادستان اجازه داد بعداً آنها را به شهادت دروغ متهم کنند. (بدون شک به همین دلیل است که داده های صنعت انرژی قبل از جلسه استماع سال 2021 با دقت بسیار آماده شده است).

تصادفی نیست که وقتی بیگ اویل تلاش می کند دست های خود را از تغییرات آب و هوایی بشوید، اعتراضات آنها به طرز شگفت انگیزی شبیه زمانی است که Big Tobacco درباره خطرات نیکوتین دروغ می گفت. در هر دو جلسه، بینندگان مجبور بودند بخش تاریک سرمایه‌داری را با تمام زشتی‌هایش به دنیا ببینند: تجارت به سود بستگی دارد و بنابراین در مورد حقایق غیرقابل انکار دروغ می‌گوید تا بتواند به کسب درآمد هرچه بیشتر ادامه دهد. فریب مردم برای کمک به آنها – حتی زمانی که همین اعضای جامعه فقط به خودشان صدمه می زنند – به این معنی است که آنها در مورد علم دروغ می گویند.

برای انجام این کار، آنها درگیر عملی می شوند که به «تولید شک» معروف است. چه شرکت‌های شیمیایی در مورد آلودگی گمراه‌کننده باشند، چه صنعت شکر در مورد بیماری‌های قلبی، شرکت‌های انرژی و داستان‌های آن‌ها در مورد تغییرات آب و هوایی یا شخص دیگری گمراه‌کننده باشد، همه آنها از چنین تاکتیک‌هایی استفاده می‌کنند که برای ایجاد سردرگمی در میان بازیگران با حسن نیت طراحی شده‌اند تا فاسد را فراهم کنند. سیاستمداران با نکات ساده صحبت می کنند و به کسانی که استدلال انگیزشی آنها را در برابر حقایق علمی ناخوشایند متمایل می کند، اطمینان می دهد. طبق یک مطالعه در سال 2021 در ژورنال Environmental Health، به طور گسترده اعتقاد بر این است که Big Tobacco “کتاب” را در مورد این سوء ظن نوشته است و “موفق شده است که مشتریان خود را برای چندین دهه حفظ کند، تا حدی به دلیل مناقشات علمی مصنوعی.” سیگار کشیدن فعال و غیر فعال.

داستان Big Tobacco هم واضح و هم پیچیده است. در دوران اوج تبلیغات Big Tobacco در دهه های 1950 و 1960، سیگار با قیمت مناسب خانواده همراه بود. نمایش های بازی، کمدی ها و تبلیغات بیلبوردی که حیوانات زیبا را به محصولات نیکوتین مرتبط می کند.

در اواسط دهه 1960، دانشمندانی که دریافتند مصرف سیگار با سرطان ریه و بیماری قلبی مرتبط است، جراح ژنرال لوتر تری را متقاعد کردند که این محصولات را خطرناک خطاب کند. یک سال بعد، قانون فدرال برچسب‌گذاری و تبلیغات سیگار در سال 1965 ملزم به چسباندن برچسب‌های هشدار بر روی پاکت‌های سیگار بود. از آنجایی که حامیان سلامت عمومی در آگاهی نسبت به تنباکو پیروز می شوند، صنعت در حال افزایش است.

تا دهه 1970، رهبران صنعت تنباکو طرحی به نام عملیات برکشایر را برای تضعیف یا خنثی کردن تلاش‌های نظارتی با ایجاد تردید در مشروعیت تحقیقات پزشکی در مورد محصولات تنباکو تدوین کردند. این استراتژی علاوه بر اینکه ارزیابی دقیق مشکل را برای مردم عادی دشوار می‌کند، برای کسانی که علاقه اقتصادی به صنعت دخانیات دارند و کسانی که ترجیحات شخصی آنها را به مخالفت با دخانیات، ضد مقررات یا هر دو سوق می‌دهد نیز محبوب است. اصل معروف‌ترین این تلاش‌ها گروه قبلی بود که به کمیته بین‌المللی سیگار (که بعداً مرکز اطلاعات بین‌المللی دخانیات) معروف بود.

Big Tobacco با توسل به این احساسات و علایق – و نگه داشتن سیاستمداران و مقامات همفکر در جیب خود – چندین دهه صرف ایجاد “اختلافات” دروغین درباره موضوعی شده است که قبلاً به طور عینی برای جامعه علمی حل شده است. همانطور که محققان استرالیایی در مجله BMJ در سال 2000 نوشتند، “بدون شک، ایجاد و ترویج این اختلاف و اتخاذ استراتژی های توطئه ناشی از عملیات برکشایر به طور قابل توجهی اقدامات کنترل تنباکو را در سراسر جهان کاهش داده است.”

خوشبختانه، نقطه عطفی در دهه 1990 اتفاق افتاد، تنها به این دلیل که یک کمیته کنگره تصمیم گرفت Big Tobacco را به گونه‌ای که دیگران پاسخگو نبودند، پاسخگو کند.


آیا می خواهید داستان های سلامتی و علمی بیشتری در صندوق پستی خود داشته باشید؟ در خبرنامه هفتگی دانشمند مبتذل مشترک شوید.


لحظه حقیقت در 14 آوریل 1994 فرا رسید. واکسمن با حیله گری هفت رهبر جلسه را با “دعوت” از آنها فریب داد و به این ترتیب روشن کرد که این رویداد با یا بدون آنها اتفاق می افتد. این به او سودی نوری داد: یا ظاهر می‌شوند و باید به سؤالات ناخوشایند پاسخ می‌دهند، یا فرار می‌کنند و به نظر می‌رسند که چیزی برای پنهان کردن دارند. پس از ظهور آنها، واکسمن و دیگر اعضای کمیته فرعی اتاق انرژی و تجارت در بهداشت و محیط زیست آنها را بی رحمانه سوزاندند. هیچ بحثی بی توجه نبوده است – کمپین های بازاریابی کودکان، جزئیات پزشکی در مورد ماهیت اعتیادآور محصولات آنها، چگونگی تاثیر سیگار بر سلامت و امید به زندگی، اینکه آیا شرکت ها نیکوتین را دستکاری می کنند یا خیر. قانونگذاران به جای درگیر شدن در مبارزات دادگاهی طولانی برای به دست آوردن اسناد کلیدی شرکت، صرفاً سؤالاتی را به گونه ای مطرح کردند که مدیران ناگزیر شدند داوطلبانه با به اشتراک گذاشتن آنها موافقت کنند.

و البته، یک تصمیم نمادین توسط همین رهبران وجود داشت که اگر فکر می کردند نیکوتین اعتیاد آور است، سوگند یاد کنند. تحقیقات در مورد شهادت دروغ به زودی دنبال شد. همه رهبران نبرد ظرف چند سال صنعت را ترک کردند.

شاید حتی ناامیدکننده‌تر برای صنعت، شکایت 206 میلیارد دلاری علیه آنها بود – مبلغی شگفت‌انگیز معادل 2.8 درصد از تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در سال 1994. پیش بینی های آنها به حقیقت پیوست یکی از این موارد به‌ویژه توسط جیمز دبلیو جانستون، مدیر عامل سابق RJ Reynolds، شایسته توجه ویژه است، زیرا او گفت که این تحقیقات صرفاً بهانه‌ای برای ممنوعیت کامل محصولات تنباکو است.

«ما در مورد اعتیاد و تهدید می شنویم. اگر سیگار برای فروش بسیار خطرناک است، آن را ممنوع کنید. برخی از سیگاری ها از قانون تبعیت می کنند، اما بسیاری از آنها این کار را نمی کنند. مردم سیگارهایی را از صندوق عقب ماشین ها می فروشند، سیگارهای ساخته شده توسط چه کسی، ساخته شده توسط هر کسی که می داند.

این احساس آزار و شکنجه، کاملاً بدون هیچ گونه ارتباطی با واقعیت ملموس، از انگیزه های عمیق تری صحبت می کرد که Big Tobacco بر آن چنگ زد. با نتیجه گیری قبلی شروع شد که محصولات سیگار را نمی توان به عنوان یک خطر جدی برای سلامت عمومی توصیف کرد. از این رو، حقایق باید برای حمایت از ادعای لازم بازآرایی می شدند. این مدل نه تنها برای رویکرد Big Tobacco به علوم سیاسی، بلکه برای روش توسعه شبه علم نیز مورد استفاده قرار گرفت.

در مقاله فوق الذکر Environmental Health، محققان به استراتژی هایی که نه تنها توسط Big Tobacco استفاده می شود، بلکه توسط جانشینان آنها و تناقضات مختلف آن: صنعت زغال سنگ و بیماری ریه سیاه، صنعت قند و بیماری های قلبی عروقی و متابولیک، مواد شیمیایی کشاورزی و مواد شیمیایی. آلودگی نگاه می کنند. . و سوخت های فسیلی و صنعت تغییرات آب و هوایی. آنها دریافتند که همه صنایع از تاکتیک‌هایی مانند جلب حمایت افراد معتبر، ارائه نادرست داده‌ها، حمله به طرح‌های تحقیقاتی، استفاده از زبان هذل‌انگیز و مطلق‌گرا و (البته) تلاش برای تأثیرگذاری بر قانون‌گذاری استفاده می‌کنند. از دیگر تاکتیک‌های رایج می‌توان به تولید ادبیات گمراه‌کننده، سرکوب اطلاعات مجرمانه، برگزاری کنفرانس‌ها و سمینارهای بی‌وجدان، تظاهر به حامیان سلامت، سوء استفاده از قدرت و سوء استفاده از بی‌سوادی علمی اشاره کرد.

تاکتیک‌های Big Tobacco در سال‌های اخیر آسان‌تر از دشوارتر شده‌اند. به گفته محققان، «عصر دیجیتال فرصت‌های بیشتری برای انتشار اطلاعات نادرست فراهم کرده است. شک‌سازان از پلتفرم‌های رسانه‌ای جدید، مانند وبلاگ‌ها و رسانه‌های اجتماعی، استفاده کرده‌اند تا روزنامه‌نگاران، صنعت و “دانشمندان شهروند” را گرد هم بیاورند تا این افراد را برای حفظ اطلاعات دستکاری شده به خدمت بگیرند.”

حتی صنعت سیگار به تنهایی در حال کپی برداری است. شرکت‌های سیگار الکترونیکی جنجال‌هایی را در مورد استفاده از استراتژی‌های تبلیغاتی به راه انداخته‌اند که به طرز شومی شبیه به مواردی است که در هنگام استفاده توسط Big Tobacco ممنوع شده است. دادستان کل کارولینای شمالی ماه گذشته اعلام کرد که در حال تحقیق درباره پاف بارها و سایر افراد در زنجیره توزیع است تا مطمئن شود که هدف آنها کودکان نیست. هنگامی که از خود در برابر این اتهام دفاع می کند، جامعه بخارپز اغلب ادعاهای مشابهی می کند مبنی بر اینکه استخاره به نحوی سالم است (یا حداقل سالم تر از سیگار کشیدن) و شک و تردید را در علم موجود به روش هایی که به طرز وحشتناکی یادآوری می کند، ایجاد می کند.


https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر