نکات حیاتی و اصول طراحی ویلا دوبلکس

طراحی ویلا و مخصوصا طراحی ویلا دوبلکس یکی از دغدغه‌های مهم زندگی امروزه می‌باشد. آنها برای فرار از دود و دم و شلوغی شهرهای بزرگ، ترجیح می‌دهند در مکانی آرام و خلوت و البته خوش آب و هوا زمینی را تهیه کرده و اوقات فراغت خود را در کنار خانواده در آنجا سپری نمایند. اما همه این را می‌دانند که قرار است فقط یک بار طراحی ویلای دوبلکس آنها صورت گرفته و ساخته شود و آنها باید سالها در این خانه دوبلکس ویلایی به آرامش برسند، پس یک طراحی ویلای دوبلکس عالی تنها گزینه برای شما می‌تواند باشد. به همین دلیل است که عرض می‌کنیم طراحی خانه ویلایی دوبلکس یک چالش بزرگ برای مردم امروزه شده است.

پلان ویلا دوبلکس یا نقشه ویلا دوبلکس باید مطابق سلایق شما طراحی و ساخته شود تا یک عمر بتوانید در آن آسایش داشته باشید. دوبلکس بودن یک ویلا از این نظر می‌تواند مهم باشد که شما در یک زیربنای ثابت بتوانید مساحت بیشتری برای پلان داخلی ویلا در اختیار داشته باشید و فضاها در آن به اندازه کافی دلباز و آرامش بخش باشد. این یک برتری بزرگ پلان ویلا دوبلکس نسبت به ویلای معمولی است.

 

اصول طراحی ویلا دوبلکس چه مواردی هستند؟

اصول طراحی ویلا دوبلکس، تقریبا اصول ثابتی هستند که اکثریت به آنها تسلط داشته و اصول کلی این نوع ویلاها دیگر بر کسی پوشیده نیست. اما تفاوت‌های بزرگ و بارز در طراحی ویلای مدرن دوبلکسی که آرامش بخش و ایده آل باشد، در رعایت نکات بسیار جزئی اما فوق العاده مهم در طراحی باغ ویلا شماست که رعایت این نکات را شما می‌توانید در ویلاهای مختلف ببینید. شما با ورود به این ویلاها احساس دلنشین و مفرحی خواهید داشت و این تفاوتها را احساس خواهید کرد.

در این نوشته قصد داریم برخی از نکات جزئی اما حیاتی خانه دوبلکس ویلایی را که با تجربه و نظرات معماران بزرگ و قدیمی‌به دست آمده است را با هم مرور نماییم. این نکات فوق العاده در طراحی ویلا احتمالا در هیچ سایتی در اختیار شما قرار نمی‌گیرد. با رعایت این اصول، خانه ویلایی دوبلکس شما یک طراحی فوق العاده خواهد شد که لذت آن فقط نصیب شما و اطرافیان شما خواهد شد.

 

در طراحی ویلای دوبلکس جهت‌ها را جدی بگیرید.

بهترین مکان برای طراحی ویلای دوبلکس و ساخت آن شمالی ترین قسمت زمین است. نور و صرفه جویی در مصرف انرژی، اصلی ترین برای این نکته می‌باشند. طراحی داخلی ویلا و نمای ویلا دوبلکس شما نیز به مراتب زیباتر و بهتر خواهد شد. خورشید از سمت مشرق طلوع می‌کند و در طول روز، متمایل به جنوب به سمت مغرب حرکت کرده و از آن غروب می‌نماید. وقتی طراحی خانه ویلایی دوبلکس شما، مطابق این جهت نمایی باشد، بهترین نتیجه را برای دریافت نور و صرفه جویی در مصرف انرژی برای شما خواهد داشت. نمای ویلا دوبلکس شما نیز به سمت خورشید خواهد بود.

 

سایه بان‌های شمالی و جنوبی در نمای ویلا دوبلکس

نور خورشید در ساعت‌های میانه روز می‌تواند روی اعصاب ساکنین ویلا شما باشد. در طراحی ویلا باید به اندازه سایبان‌های روی پنجره‌ها در قسمت شمالی و جنوبی ویلا حتما دقت نمایید. همانقدر که لازم است در قسمت جنوبی از سایبان‌های بلندتری استفاده نمایید، در شمال می‌توانید تا حد زیادی اندازه این سایبانها را کاهش دهید. در زمستان می‌توانید از این نکته طلایی برای حفظ حداکثری انرژی در ویلای خود بهره ببرید.

شما در یک آپارتمان زندگی نمی‌کنید.

اندازه فضاها و ارتفاع سقف در طراحی ویلا  با یک آپارتمان بسیار متفاوت است، اما این تنها تفاوت میان این دو نمی‌باشد. آپارتمان‌ها محدودیت‌های بسیار زیادی در دریافت نور در خانه دارند که ویلاهای دوبلکس از این محدودیتها برخوردار نیستند. پس خانه دوبلکس ویلایی خود را مانند آپارتمان طراحی نکنید.

 

اندازه فضاها در طراحی ویلا دوبلکس

یکی از مزیت‌های بزرگی که می‌توانید در طراحی ویلا و البته در طراحی ویلا مدرن دوبلکس خود داشته باشید، اندازه فضاهای واه برای شما است.  طراحی داخلی ویلا در اینجا اهمیت بالایی به خود می‌پذیرد. قرار است شما مطابق استانداردهای خانواده خود و سبک زندگی خود دست به طراحی داخلی ویلای خود بزنید.

 

اگر مهمان پذیر هستید و از فضاهای بزرگ لذت می‌برید، سالن اصلی خانه می‌تواند حکم دریا را در خانه شما ایفا نماید. در اندازه این دریای بی کران در طراحی و ساخت ویلا  دقت نمایید زیرا به شدت به سبک زندگی شما بستگی خواهد داشت.

می‌توانید به جای یک سالن بزرگ، از ۲ یا حتی ۳ سالن برای طراحی داخلی ویلا دوبلکس خود بهره ببرید. این مسئله برای جداسازی فضاها می‌تواند کمک شایانی به طراحی شما داشته باشد، محل قرار گیری اتاقها را مشخص تر نماید و آشپزخانه شما را با ارتباط به سالن‌های مختلف، مانند یک مروارید درون صدف نشان دهد.

 

در طراحی ویلا مدرن دوبلکس دیوار شیشه ای را فراموش نکنید.

سعی کنید در قسمتهایی که در معرض تابش نور مستقیم آفتاب می‌باشد، از دیوارهای شیشه ای برای طراحی ویلا مدرن دوبلکس خود بهره ببرید. البته آب و هوای منطقه سکونتی شما بسیار در این امر موثر است. در قسمتهایی از خانه ویلایی دوبلکس شما این کار تقریبا ممنوع می‌باشد. اما در جهت جنوب زیبایی خاص و منحصر به فردی به ویلا شما خواهد بخشید.

 

در مواردی که ممکن است شما یک پروژه بازسازی ویلا داشته باشید هم میتوانید با حذف یا ایجاد شکاف دیوارها و استفاده از بازشو‌های شیشه ای نور از طبیعت را وارد ویلا کنید و نکته مثبتی که در بازسازی ویلا وجود دارد همین است که می‌توانید با خلاقیت و اصول طراحی داخلی به راحتی کاربری اتاق‌ها، سالن‌ها و سایر فضا‌ها را در یک چارچوب کلی که همان اسکلت اصلی سازه است، تغییر دهید و مطابق ایده آل خود کنید.

 

محل جانمایی پله‌ها در طراحی ویلا دوبلکس

این یکی از طلایی ترین و مهمترین نکات در طراحی خانه دوبلکس ویلایی  شما می‌باشد. بارها پیش آمده است که پس از طراحی مالکین تصمیم به تغییر محل قرار گیری پله‌ها در داخل نقشه ویلای دوبلکس خود شده اند. بهترین محل را باید برای آن انتخاب نمایید. حتما دقت داشته باشید که پله‌ها جلوی نور را نگیرند، فضاهای اصلی را اشغال ننمایند و امکان دسترسی از پایین و بالای پله به قسمت‌های مختلف به راحتی موجود باشد.

 

ارتفاع سقف در طراحی ویلای دوبلکس

ارتفاع سقف در نظر گرفته شده برای ویلا دوبلکس می‌تواند همه چیز را تحت الشعاع قرار دهد. بهترین طراحی داخلی ویلا می‌تواند در یک ارتفاع سقف نامناسب گم شود و ارزش خود را از دست بدهد و یک طراحی داخلی ویلای معمولی با یک ارتفاع سقف مناسب می‌تواند ایده آل و فوق العاده به نظر برسد. به هیچ وجه در ارتفاع سقف خانه ویلایی دوبلکس خود خساست به خرج ندهید و تا جایی که قوانین اجازه می‌دهند ، آن را افزایش دهید.

 

زیبایی در سادگی است.

به هیچ وجه طراحی داخلی ویلای دوبلکس خود را شلوغ و پر از طرح‌های مختلف معماری در نظر نگیرید. این می‌تواند در طولانی مدت برای شما خسته کننده باشد و خانه دوبلکس ویلایی شما را تبدیل به یک موزه نماید. چشمها از این نگاهها خسته خواهند شد. البته ممکن است در وهله اول این شلوغی زیباتر دیده شود و جالب تر باشد، اما در طولانی مدت، آرامش ذهنی شما به هم خواهد خورد.

ایندکسر

0 دیدگاه دربارهٔ «نکات حیاتی و اصول طراحی ویلا دوبلکس;

دیدگاهتان را بنویسید