نحوه پرورش و نگهداری گل آزاله آ یکی از گیاهان گلدار محبوب

 

گل آزاله آ از دسته درختچه‌های گلدار هستند که میلیون‌ها سال پیش یافت شده‌اند. اعتقاد بر این بود که این گیاهان توسط راهبان و کشیشان در صومعه های بودایی کشت می شده است. این دانه ها منشأ صدها هیبرید آزاله آ هستند که امروزه در دسترس است.

در این مقاله قصد داریم گل آزاله آ را به شما معرفی کنیم و بهترین روش نگهداری و رشد این گیاه گلدار را برای شما بازگو کنیم و در آخر با انواع گل آزالیا که زیبایی را در محل زندگی شما به ارمغان خواهند آورد آشنا خواهیم شد.

این گل در ژاپن به طور سنتی در دو طبقه تسوجی و ساتسوکی بودند. در سال 1860، آزاله آی ژاپنی در هلند ظاهر شد و به عنوان یکی از گیاهان گلخانه ای در سراسر اروپا، به ویژه در آلمان، فرانسه، انگلیس و بلژیک محبوب شد.

گل آزاله آ

در آمریکای شمالی، آزاله آ در 26 گونه و بیشتر یافت می شود. از آزاله آهای محبوب آمریکایی می توان به پیچ امین الدوله باتلاقی، آزاله آی شعله ای و آزاله آی معطر اشاره کرد. برای خرید این گل می توانید با مراجعه به سایت و مشاهده قیمت آزاله آ گل مورد علاقه خود را خریداری کنید.

معرفی گل آزاله آ

میدانیم که گیاهان گلدار آپارتمانی، متخصص زیبایی در محل‌ کار و زندگی شما هستند، شما نیز می‌توانید با مشاهده

سایت، توسط لینک داده شده با زیباترین گیاهان گلدار آپارتمانی و نکاتی مهم پیش از خرید این گیاه آشنا شوید.

گل آزاله آ بسته به گونه آن می تواند برگریز یا همیشه سبز باشد و معمولاً در اواخر زمستان یا بهار در انبوهی از شکوفه های رنگارنگ رشد میکند. گل آزاله آ در  اندازه های کوچک 30 سانتی متری تا درختچه های بلند 3 متری وجود دارد.

اکثر گونه ها بسیار بیشتر از ارتفاع کلی خود رشد می کنند. برگ‌های بیضی شکل این گیاه، معمولاً سبز است. اگرچه در برخی از گونه‌ها با برگ‌های سفید مخلوط می‌شوند. شکوفه های این گیاه فقط چند هفته در ماه آوریل نمایان می شود.

گل آزاله آ

شکوفه های گل آزاله آ بسته به تنوع در رنگ های مختلفی (سفید، صورتی، قرمز یا بنفش) ظاهر می شود. در ادامه نحوه نگهداری آزاله آ و کارهایی که باید بعد از خرید آزاله آ انجام دهید را توضیح می دهیم.

نحوه رشد و مراقبت از آزاله آ

اگر گل آزاله آ را در مکانی مناسبی بکارید، می تواند برای مدت زیادی ماندگاری داشته باشد. در یک مکان مساعد، این گیاهان معمولاً به راحتی رشد می کنند. مهمتر از همه این است که خاک سست، دارای زهکش خوب و تا حدودی اسیدی را برای گیاه فراهم کنید.

در جدول زیر یک توضیح کلی درباره‌ی روش نگهداری و رشد گل آزاله صحبت می‌کنیم.

 

رشد و مراقبت گل آزاله آ

نور

نیمه سابه

خاک

خاک اسیدی با زهکشی خوب

آبیاری

دوبار درهفته

کود دهی

کود اولیه 15-15-15

 

 

1) نور :

در بیشتر مناطق، آزاله آ در یک مکان نیمه سایه که چند ساعت آفتاب صبحگاهی دارد، شکوفا می شود. آفتاب صبحگاهی بهترین نور برای گیاه است.

بنابراین اگر یک روز بهاری خیلی گرم شود، گلها پژمرده نمی شوند. در آب و هوای سردتر، آزاله آ ممکن است به خوبی به آفتاب کامل پاسخ دهد. باغبانان در آب و هوای گرمتر باید برای گل  های آزاله آ سایه بیشتری فراهم کنند.

2) خاک :

خاک اسیدی برای گل آزاله آ مناسب است. خاک این گیاه همچنین باید دارای زهکشی خوب، حاصلخیز و با مواد آلی فراوان (کمپوست، برگ های خرد شده و غیره) باشد. آزاله آ بهترین عملکرد را با مالچ طبیعی مانند مالچ پوست درخت کاج دارد. 

3) آبیاری :

آزاله آ برای شکوفه دادن به آب نیاز دارد و باران های بهاری معمولا این کار را انجام می دهند. گلهایی که در هوای گرم در خاک های شنی کاشته می شوند، ممکن است در سال اول نیاز به آبیاری توده ریشه دو بار در هفته داشته باشند.

 آبیاری گیاه آزاله آ

4) کود دهی :

به گل آزاله آ نیز اگر مقداری کود داده شود خوب رشد میکند. اگر نمیدانید مغذی موجود در خاک به چه صورت است، یک کود اولیه 15-15-15 حاوی مقادیر مساوی نیتروژن، فسفر و پتاسیم می تواند بهترین گزینه باشد. کودهای اسیدی در جایی که خاک در محدوده خنثی یا قلیایی قرار دارد انتخاب خوبی است.

 

 

نحوه تکثیر آزاله آ

گل آزاله آ را می توان از بذر رشد داد. اما برای تکثیر ارقام، قلمه زدن بهترین گزینه است. قلمه های پاشنه نیمه رسیده را از اواسط تا اواخر تابستان بردارید و آنها را در یک گلدان کمپوست اریکاسه رنده شده بریزید.

با یک کیسه پلاستیکی یا درب تکثیر بپوشانید و زمانی که قلمه ها علائم رشد را نشان دادند آن را بردارید. استفاده از پودر ریشه زایی ممکن است شانس موفقیت شما را افزایش دهد.

در جدول زیر با چند مدل از انواع گل آزاله آ، آشنا خواهیم شد:

 

انواع آزاله آ

1) Rosy Lights:

این درختچه جمع و جور گل آزاله آ (4 تا 6 فوت) برگریز است. همچنین مقاوم در برابر سرما می باشد و در اواخر بهار شکوفا می شود و دارای گلهایی به رنگ قرمز گلگون با رنگ های مرجانی و رژگونه است.

گل آزاله چراغ های گل گون

2) «پرتو باد»:

با برگ‌های کوچک‌تر (۳ تا ۴ فوت) می باشد.  این رقم محبوب دارای گل‌های صورتی کم‌رنگ و برگ‌های سبز زیتونی است که در پاییز برنزی می‌شوند. ممکن است به پناهگاه در برابر بادهای خشن زمستانی نیاز داشته باشد. اما نسبت به سایر آزاله آها نسبت به آفتاب و گرما مقاوم تر است.

گل آزاله آ پرتو باد

Rhododendron Pleasant White (3:

یک آزاله آ کوتوله و همیشه سبز با گل های سفید. در مکانی که نیمی از روز سایه داشته باشد برای نگهداری این نوع آزاله آ مناسب است. می توان این نوع آزاله آ را در ظروف پرورش داد.

گل آزاله‌آ سفید

Rhododendron luteum (4 :

این گل یک نمونه دیگر از انواع آزاله آ می باشد. همچنین به نام Azalea pontica نیز شناخته می شود. این درختچه بوته ای است و گلهای زرد و معطری دارد. این گونه می تواند برای مردم و حیوانات سمی باشد، اما برای زنبورهایی که عاشق گل های غنی از شهد هستند مفید است.

گل آزاله آ Rhododendron luteum

5) آزاله آ Rosebud :  

یک آزاله آی کوتوله همیشه سبز، دارای توده‌هایی از گل‌های صورتی دوتایی، روی برگ‌های کوچک و سبز میانی.

گل آزاله آ rosebud

6) آزاله آ Fireball :

این گل نیز یک گونه دیگر از انواع آزاله آ می باشد. این گیاه اندازه ای متوسط دارد. رنگ گل هایش نارنجی متمایل به قرمز روشن است و رایحه ی ملایمی دارد.

برگ های این گونه به رنگ قرمز برنزی ظاهر می شود، تا نیمه سبز می شوند و سپس رنگ پاییزی باورنکردنی ای پیدا می کنند.

آزاله آ fireball  

جمع بندی

آزاله آ مانند یک درختچه گلدار به خاکی با زهکشی خوب و غنی از هوموس با کمی اسیدی نیاز دارد. مالچ نیز برای مرطوب نگه داشتن خاک مورد نیاز است.

این نوع گیاه زمانی که بیشتر اوقات مرطوب نشود به راحتی خشک می شود. گیاه پس از استقرار، می تواند به صورت بوته ای رشد کند و بدون توجه به فصل، در طول سال شکوفه های بیشتری تولید می کند.

در این مقاله درباره‌ی گل آزاله آ و نحوه‌ی رشد و نگهداری و انواع آن آشنا شدیم و همین‌طور متوجه شدیم که بهترین شرایط رشد این گیاه از نظر نور، خاک، دما وکود چگونه است.

شما نیز می‌توانید با به اشتراک گذاشتن این مقاله با دیگر کسانی که علاقه دارند با این گیاه گلدار بیش‌تر آشنا شوند، کمک کنید.

 

ایندکسر