موسولینی 97 سال پیش قدرت کامل را به دست گرفت: آیا دونالد ترامپ مشتاق پیروی از آن است؟

[ad_1]

هر حکومت دموکراتیکی که به یک دیکتاتوری متلاشی شود دیر یا زود وقت خود را با موسولینی خواهد داشت. اولین لحظه موسولینی 97 سال پیش در این هفته بود، زمانی که دولت ایتالیا که تا آن زمان یک سلطنت مشروطه با پارلمان منتخب دموکراتیک بود، رسماً از همه ادعاهای دموکراسی چشم پوشی کرد.

بنیتو موسولینی پیش از این به مدت سه سال نخست وزیر بود و دولت وی تلاش های قابل توجهی انجام داده است تا جهان را متقاعد کند که اوضاع آنطور که به نظر می رسید بد نیست و دموکراسی ایتالیا خوب است. (این فرضیه معروف روشفوکو را نشان می دهد که «نفاق ادای احترام به فضیلت است.») پس از به قدرت رسیدن در سال 1922، موسولینی در ابتدا نسبتاً کمی برای تخریب نهادهای دموکراتیک ایتالیا انجام داد. او آشکارا می خواست جامعه ایتالیا را به فاشیسم تبدیل کند، اما همچنین می خواست با احتیاط ادامه دهد و از هدر دادن سرمایه سیاسی خود جلوگیری کند. اما پس از اینکه جاکومو ماتئوتی سوسیالیست برجسته ایتالیایی ادعا کرد که نازی ها از خشونت و فریب برای پیروزی در انتخابات عمومی سال 1924 استفاده کرده اند، متحدان موسولینی به این نتیجه رسیدند که او باید به طرز چشمگیری عمل کند. قاتلان مرتبط با موسولینی ماتئوتی را کشتند، و ضد فاشیست ها را بر آن داشت تا از پادشاه ویکتور امانوئل سوم، نخست وزیر را برکنار کنند. در همین حال، پیروان فاشیست موسولینی، معروف به خیزش‌های سیاه، به او اولتیماتوم دادند: قدرت کامل را در دست بگیرید یا نیروهای شبه‌نظامی او را ببینید که اپوزیسیون لیبرال و چپ را بدون او درهم می‌کوبند.

بنابراین، در 3 ژانویه 1925، موسولینی این کلمات جاودانه را به زبان آورد: “من و فقط من مسئولیت سیاسی، اخلاقی و تاریخی هر آنچه را که اتفاق افتاده بر عهده می گیریم.”

موسولینی با بیان اینکه ماتئوتی از طرف او به خاطر او کشته شد و قوه قضاییه کاری در این باره انجام نخواهد داد، به تمام توهمات دیگر مبنی بر اینکه او رهبر عالی ایتالیا نیست پایان داد. حتی شاه هم نمی توانست او را مسئول بداند، چه برسد به پلیس، دادستان یا قضات. از آن لحظه به بعد، ایل دوسه (رهبر) آشکارا مانند یک دیکتاتور رفتار کرد و از طریق اتحاد بدنام خود با هیتلر، جنگ با متفقین و همدستی در هولوکاست، نزدیک به 20 سال قدرت را در دست داشت.

مطالب مرتبط: فاشیسم در آمریکا: آنقدرها هم که فکر می کنید جدید نیست

موسولینی به عنوان یک معلم و سوسیالیست شروع کرد و تنها پس از جنگ جهانی اول به سمت فاشیسم و ​​راست افراطی رفت. در سال 1921 او به عضویت اتاق نمایندگان (مجلس پایین پارلمان ایتالیا) انتخاب شد و به سرعت به عنوان رهبر کشور ظاهر شد. یک حزب فاشیستی در حال رشد با توجه به سیاست داخلی، او حکومت نخبگان اقتصادی کشور را تبلیغ می‌کرد و استدلال می‌کرد که آنها یک «ناسیونالیسم انقلابی» را رهبری می‌کنند که منافع ملت را ارتقا می‌دهد. موسولینی به سلسله مراتب طبقاتی اعتقاد داشت، اما طبقه کارگر را از طریق نمایش های تماشایی ناسیونالیسم ایتالیایی با هدف الهام بخشیدن به شور و شوق برای دولت-ملتی که تنها حدود 50 سال است که وجود دارد، تحریک کرد. (پیش از این، شبه جزیره ایتالیا به پادشاهی ها، دوک نشین ها و حکومت های مختلف تقسیم شده بود.)

موسولینی همچنین می‌خواست ارزش‌های ستیزه‌جویانه را با آموزش ملتی متشکل از جنگجویان ظاهراً فوق‌مردانه که ایتالیا را به شکوه باستانی خود باز می‌گرداند و علیه سوسیالیسم و ​​دیگر ایدئولوژی‌های برابری‌خواهانه به راه می‌اندازد، به جوانان کشور القا کند. دیدگاه سیاست خارجی او آشکارا نژادپرستانه و امپریالیستی بود، اگرچه دولت مدرن ایتالیا، هم از نظر نظامی و هم از نظر اقتصادی، برای ساختن یک امپراتوری جدید روم بسیار ضعیف بود.

این ایده‌ها جناح‌های راست‌گرای مختلف را در جامعه ایتالیا گرد هم می‌آورد – کارگرانی که از سوسیالیسم بیگانه بودند، مردان جوان ثروتمند، ایده‌آلیست، محافظه‌کاران کاتولیک، ثروتمندان خودخواه، مردان جوانی که فریفته‌شده توسط لفاظی‌های ماجراجویانه بودند و بیش از تعداد انگشت شماری کاتولیک محافظه‌کار. در اکتبر 1922، موسولینی برای رهبری کودتای موسوم به راهپیمایی علیه رم، شتاب کافی داشت. نخست‌وزیر لوئیجی فکتا می‌خواست حکومت نظامی اعلام کند و ارتشی را برای متوقف کردن نازی‌ها بفرستد، اما پادشاه ویکتور امانوئل اجازه نداد، زیرا نگران بود که چنین رویارویی منجر به خشونت بیشتر و احتمالاً جنگ داخلی شود. در عوض، شاه با خواسته های موسولینی موافقت کرد و او را به نخست وزیری منصوب کرد. این آغاز پایان بود: موسولینی با قدرت و تشویق، به قوه مقننه دستور داد تا اختیارات فوق العاده ای به او بدهد، اتحادیه ها را متلاشی کرد، و دولت را بازسازی کرد تا قدرت را در دستان خود (و متحدان فاشیستش) متمرکز کند.

بنابراین در زمانی که موسولینی آشکارا قدرت را در دست گرفت، حدود 26 ماه بعد، این اساسا یک واقعیت بود. بسیاری از مردم با او مخالفت کردند و خیلی ها وحشت داشتند، اما دیگر قدرتی نداشتند که جلوی او را بگیرند. پس این لحظه موسولینی است: وقتی یک دیکتاتور اعلام می‌کند، به دنیا اعلام می‌کند که یک دیکتاتور است – همانطور که مخالفانش همیشه گفته‌اند – و دیگر برای انجام کاری در این مورد دیر شده است.


آیا می خواهید همه اخبار و نظراتی که سالن ارائه می دهد مرور روزانه داشته باشید؟ در خبرنامه صبحگاهی ما، دوره تصادف، مشترک شوید.


اگر همه اینها خیلی نزدیک به خانه به نظر می رسد، احتمالاً باید این کار را انجام دهید. دونالد ترامپ سال ها پیش بذر دروغ بزرگ خود را در انتخابات 2020 کاشت و مخالفانش – از جمله بسیاری از جمهوری خواهان، حداقل در ابتدا – او را جدی نگرفتند. او با امتناع از پذیرش شکست، سابقه 220 ساله ایالات متحده برای انتقال مسالمت آمیز قدرت را شکست، و برای همیشه نحوه رفتار روسای جمهور را تغییر داد. و این همه قبل از اینکه به رئیس جمهور لنگ برسیم، که از جمعیتی از طرفداران خود می خواهد تا در 6 ژانویه گذشته به ساختمان کنگره حمله کنند و هدف ظاهری آن خنثی کردن پیروزی جو بایدن در انتخابات است.

اگرچه ترامپ هنوز در سرنگونی دموکراسی موفق نبوده است، اما علیرغم دو محاکمه استیضاح، او نیز پاسخگو نبوده و مشخصاً توسط دولت بایدن تحت پیگرد قانونی قرار نخواهد گرفت. مانند موسولینی، اقدامات ترامپ در چرخه انتخابات 2020 نشان داد که او فراتر از قانون در نظر گرفته می شود. و ترامپ مانند موسولینی مدیون افراطی ترین پیروانش است. هنگامی که حامیان راست افراطی مانند الکس جونز او را به دلیل حمایت از واکسن های تقویت کننده کووید-19 محکوم کردند، ترامپ نظرش را تغییر داد. این اتفاق در دوران ریاست جمهوری او رخ داد، مانند زمانی که او برای مدت کوتاهی با تصویب قوانین کنترل اسلحه معاشقه کرد، تا اینکه NRA و متحدانش به او اطلاع دادند که خارج از محدوده است.

ترامپ بارها سعی کرده پس از انتخابات 2020 خود را برنده اعلام کند. فقط کار نکن اگر او یا شخصی مانند او در سال 2024 نامزد شود، احتمالاً دوباره شاهد آن خواهیم بود – و اگر ترامپ یا نماینده او شکست بخورند، وفادارانی خواهند داشت که در مناصب کلیدی در کشورهای مختلف مستقر شده و آماده هستند تا نتایج را تغییر دهند. بنابراین دفعه بعد که ترامپ (یا هر کسی که از او پیروی می کند) صرف نظر از نتایج واقعی، صرفاً ادعا می کند که یک رئیس جمهور قانونی است، ممکن است آن شخص از قبل ماشین ایجاد لحظه موسولینی در آمریکا را داشته باشد.

درباره احیای فاشیسم در آمریکا بیشتر بخوانید:

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum mobil ödeme bozdursu tesisatçısıMobil Ödeme Bozdurma beğeni satın alMobil Ödeme Nakite ÇevirmeTürk Telekom Mobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme Bozdur 7/24html nullednulled themes1xbet-girişbuy instagram followersMobil Ödeme BozdurmakronosslotkronosslotkronosslotkronosslotkronosslotkronosslotViagraMobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme Nakite ÇevirmeMobil Ödeme Nakite ÇevirmeMobil Ödeme Bozdurma 1xbetistanbul escort, elit escort, maltepe escort, sahne escort, istanbulun en iyi escortları, mükemmel escort sitesi, güvenilir escort, hatun escort