مزدا 3 جدید در مقابل النترا

هشت آپلود
وقتی دو خودرو ساخته شده به دست چشم بادومی‌ها با هم رقابت کنند، صحنه جالبی شکل خواهند داد. مزدا 3 جدید و هیوندا النترا نمونه‌ای از سدان‌های رقیب در بازار خودروهای آسیایی هستند. هیوندای کره‌ای که از 2017 پا به میدان رقابت‌ها گذاشت گاهی عرصه را بر رقیب قدیمی خود مزدا 3 تنگ می‌کند. در مطلب حاضر این دو رقیب سرسخت را با هم مقایسه خواهیم کرد. همراه ما باشید.

مقایسه طراحی دو خودرو
هشت آپلود
مزدا 3 جدید که نسل دوم از این خودروها به حساب می‌آید و از سال 89 توسط گروه بهمن به ایران آورده شد، طراحی زیبا و اسپرتی داشته و دارای کابینی جذاب و با امکانات خوب است، که آن را به خودرویی مورد علاقه اغلب جوانان تبدیل کرده است.
از طرفی دیگر نیز با هیوندا النترا سر و کار داریم که به کمک کرمان موتور از سال 2013 مجوز حضور در ایران را گرفته است. ظاهر این خودرو نیز نه به جذابیت مزدا اما زیباست و در کابین نیز شاهد طراحی ارگونومیک و اصیلی هستیم که نگاه مخاطب را خیلی زود به خود جذب می‌کند اما استفاده از مواد بی‌کیفیت در آن کمی از شان هیوندا کم کرده است.
مقایسه فنی دو خودرو
موتور مزدا با 4 سیلندر 16 سوپاپه و حجمی 2 هزار سی سی، از نوع تنفس طبیعی است. انتقال نیرو در آن توسط دیفرانسیل جلو صورت گرفته و قادر به تولید 145 اسب بخار قدرت و 187 نیوتن متر گشتاور است. جعبه دنده مزدا 3 جدید از نوع تیپ ترونیک و 5 سرعته اتومات است که با شتاب 2/9 ثانیه‌ای خودرو را قادر به طی کردن 210 کیلومتر در ساعت می‌سازد.
هیوندا النترا نیز دارای موتوری 4 سیلندر با 1999 سی سی حجم بوده که قادر به تولید 152 اسب بخار انرژی و 179 نیوتن متر گشتاور است. النترا به کمک جعبه دنده 6 سرعته خودکار خود حداکثر سرعت 202 کیلومتر در ساعت را تجربه خواهد کرد، اما شتاب النترا 4/10 ثانیه بوده که نشان دهنده شتاب کم‌تر آن نسبت به مزدا است.

مقایسه تجهیزات و امکانات دو خودرو
هشت آپلود
امنیت مزدا در سطح بالایی قرار دارد که به دلیل تعبیه سیستم‌های ترمز و پایداری اعم از DSC، EBD، ABS، TRC و BA و همینطور تعبیه 6 کیسه هوا در نقاط مختلف است که جان سرنشینان را در تصادفات نجات خواهند داد. در مزدا امکانات رفاهی مانند سانروف، صندلی‌های چرم مجهز به سیستم گرمکن با قابلیت تنظیم در 5 دمای مختلف به کار رفته‌اند. راننده نیز با کمک سیستم‌های فرمان الکتروهیدرولیک، کروز کنترل و قابلیت تعویض دنده بصورت دستی روی فرمان می‌تواند از رانندگی با این خودرو لذت ببرد.
در مزدا 3 جدید استارت دکمه‌ای و نویگیشن نیز تعبیه شده که آن را از امتیاز بهتری نسبت به نمونه‌های قبلی خود برخوردار کرده است. با کمک کامپیوتر سفری، سیستم مدیریت پیمایش، سنسور دنده عقب و دوربین دید عقب و قابلیت عکس العمل دربرابر ضربه نیز می‌توان تسلط بیشتری بر رانندگی داشت و زیاد نگران تصادف نبود. مه شکن‌های جلو و عقب، چراغ‌های زنون جلو و تنظیم زاویه چراغ‌های جلو و روشن شدن آن‌ها به صورت اتومات از ویژگی‌های سیستم نوردهی این خودرو هستند.
یکی از امکانات جذاب تعبیه شده در مزدا 3 جدید قابلیت برگشت درب راننده به صورت اتومات است. جالب نیست؟ از دیگر امکانات مزدا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• سنسور باران
• کیلومتر شمار اسپرت
• سیستم تنظیم ارتفاع صندلی راننده
• سوییچ هوشمند
• سیستم قفل دوبل هوشمند
هشت آپلود
اما تجهیزات النترا شامل سیستم‌های امنیتی از جمله سیستم ترمز دیسکی جلو و عقب، EBD، ESC و ABS و همینطور 6 کیسه هوا است. النترا نیز مجهز به صندلی‌های چرمی با سیستم گرمکن و سردکن بوده که همراه با تهویه مطبوع اتوماتیک و سانروف از امکانات رفاهی این خودرو محسوب می‌شوند. راننده می‌تواند از فرمان برقی و سیستم حافظه صندلی نیز بهره ببرد.
النترا مجهز به سیستم کنترل فشار باد لاستیک و سیستم تشخیص نقطه کور است که رانندگی مطمئن‌تری را برای شما فراهم می‌کنند. با کمک سیستم DMS می‌توان چند حالت رانندگی را در جاده‌های مختلف استفاده کرد. تعبیه دوربین دید عقب، سیستم کمکی پارک جلو و عقب، کروز کنترل و سنسور باران دردسرها و دغدغه‌های ذهنی یک راننده پراید را هیچگاه نخواهید داشت. این خودرو اتومات بوده و طبق دستور شما کار می‌کند. النترا مجهز به سیستم ورود بدون کلید است.

نتیجه گیری
کره‌ای‌ها و ژاپنی‌ها دو رقیب سر سخت در انواع صنایع از جمله صنعت خودروسازی هستند. خودورهای این دو هر کدام در نوع خود بی‌نظیر بوده و طرفداران زیادی در دنیا دارند. مزدا 3 جدید و النترا نیز دو نمونه از این خودروها هستند که هر کدام جایگاه خوبی در بازار کسب کرده‌اند. یکی از این دو مزدا بوده که در نوع خود خودرویی شیک و قدرتمند است و دیگری النترا کره‌ای که رقیب خوبی برای مزدا به حساب می‌آید. مزدا عموما خودرویی جوان پسند و النترا مخصوص همه رده‌های سنی است.

منبع: قیمت مزدا 3 نیو چقدر است؟