مانند COVID-19، مرگ سیاه نیز حرکت “واقعی” خود را داشت

[ad_1]

اگرچه همه گیری کووید-19 نقطه عطفی در تاریخ مدرن است، اما به مرگبارترین بیماری همه گیر در تاریخ بشر نزدیک نیست. این تمایز مشکوک متعلق به مرگ سیاه بدنام است، طاعونی که اروپا و خاورمیانه را در اواسط قرن چهاردهم فرا گرفت. مانند کووید-19، طاعون بوبونیک روشی وحشتناک برای مردن بود، اما با علائم مختلف. معروف ترین آنها تنبورهای وحشتناک (از این رو “طاعون بوبونیک”)، التهاب شدید غدد لنفاوی بود که چرک آزاد می کرد و روی کشاله ران، زیر بغل و گردن فوران می کرد. پوست و گوشت قربانی در نهایت سیاه شده و پوسیده می شود، اگرچه مدت ها قبل از این اتفاق، حالت تهوع، استفراغ، تب، سردرد و درد مفاصل شدید را تجربه می کند. ظرف چند روز – یا حداکثر چند هفته – فرد مبتلا خواهد مرد.

می توان تصور کرد که چنین بیماری وحشتناکی در آگاهی جمعی بشر سوزانده شود. واقعا مرگ سیاه من کردم آنها تأثیر عمیقی بر زندگی روزمره ما دارند، از حرفه ای شدن پزشکی و افول فئودالیسم گرفته تا آثار هنری مانند کتاب دکامرون اثر جووانی بوکاچیو و مهر هفتم اینگمار برگمان. با این حال، مرگ سیاه اغلب در ارتباط با بیماری همه گیر COVID-19 یا در تضاد با آن ذکر نشده است – اگرچه موارد مشابه مهمی وجود دارد. شاید مهم‌تر از همه، هر دو بیماری به بزهای قربانی و هیستری دسته جمعی ناشی از ناآگاهی گسترده دامن بزنند.

* * *

در حالی که بی سوادی علمی در دوران کووید-19 توسط آمیزه‌ای از استدلال با انگیزه، سوگیری سیاسی و نگرانی‌های مبتنی بر تاریخی در مورد قابلیت اطمینان نهادی تقویت می‌شد، قرون وسطایی‌ها فاقد دانش پیچیده بشریت مدرن در مورد زیست‌شناسی بودند. لویی پاستور تا قرن نوزدهم، نیم هزاره پس از مرگ سیاه، نظریه مدرن جنین را توسعه داد. امروزه می دانیم که مرگ سیاه یک بیماری است و این میکروارگانیسم ها به احتمال زیاد از آسیا از طریق کریمه و به اروپا و خاورمیانه توسط کک هایی که روی موش های سیاه زندگی می کنند وارد شده اند. مردمی که در دهه‌های 1340 و 1350 در اروپا، شمال آفریقا و خاورمیانه زندگی می‌کردند، حتی نمی‌توانستند تصور کنند که این میکروارگانیسم چیست، چه برسد به زنجیره پیچیده‌ای از رویدادها که چنین چیزی مرگبار را وارد خانه‌هایشان می‌کند.

در غیاب دانش، برخی نظریه های بدیل زشت پدید آمده اند. از آنجایی که یهودیان قرن ها قربانی محبوبی در اروپا بوده اند، موجی از قتل عام علیه جوامع یهودی به وجود آمده است، زیرا آنها برای طاعون مقصر شناخته می شوند. برای سال‌ها، یهودیان به طور جمعی به خاطر مرگ عیسی مسیح مقصر شناخته می‌شدند و به تشریفات خونی شوم متهم می‌شدند. در حوالی جنگ های صلیبی نیز کلیشه ای از ثروت یهودیان پدیدار شد، که در اذهان یهودی ستیز با این که چگونه یهودیان از داشتن زمین منع شدند و بنابراین به طور نامتناسبی در امور مالی متمرکز شدند، تقویت شد. حمله به جوامع یهودی قبل از مرگ سیاه رایج بود، اما اکنون با قدرت و اثربخشی دوباره انجام شده است، زیرا مهاجمان انگیزه بیشتری داشتند. یهودیان متهم به مسموم کردن چاه ها و سایر اعمال توطئه آمیز بودند که همگی به نوعی با انتقام ادعایی از مسیحیت، تمایل به پول درآوردن، اعمال مذهبی شوم یا ترکیبی از این سه مرتبط بود. قربانیان برای اعترافات شکنجه شده و به تعداد زیادی نابود شدند.


آیا می خواهید داستان های سلامتی و علمی بیشتری در صندوق پستی خود داشته باشید؟ در خبرنامه هفتگی دانشمند مبتذل مشترک شوید.


یک شباهت آشکار بین این و افزایش تعصبات ضد چینی در طول همه گیری COVID-19 وجود دارد. اگرچه به اندازه احساسات یهودستیزانه در طول مرگ سیاه گسترده نبود، اما از زمانی که کووید-19 به سواحل ما رسیده است، هزاران مورد نفرت ضد آسیایی در ایالات متحده رخ داده است. از تمسخر و توهین تا اعمال خشونت فیزیکی متغیر است. و لفاظی برخی از سیاستمداران که قربانی چین را تقویت و تشویق می کنند – یا حتی نظریه های توطئه بی اساس را ترویج می کنند که چین به نوعی ویروس را ایجاد کرده است – کمکی نکرده است.

من یک سال است که این را می گویم: لفاظی های ترامپ مردم را تشویق کرده است که آشکارا به شیوه ای ضد چینی صحبت کنند، که – به عنوان یک آمریکایی آسیایی آمریکایی در ایالات متحده، بخشی از انگ این است که مردم نمی توانند آسیایی ها را از هم تشخیص دهند. روزالیند چاو، دانشیار جامعه‌شناسی در دانشگاه ایالتی جورجیا، در ماه آوریل در مقابل سالن گفت، ما مجبور هستیم به یک گروه نژادی بپیوندیم و متحد هستیم. خیابان ها نمی توانند تفاوت را تشخیص دهند، می توانند؟” […] من یک سال است که می‌گویم اگر مجریان برنامه‌های گفتگوی رادیویی و گزارش‌های خبری داشته باشیم که دائماً از لفاظی‌های ضد چینی استفاده می‌کنند، مردم متضرر می‌شوند. “

قربانی کفاره در دوران طاعون محدود به یهودیان نبود. از جذامیان و دیگر افراد بدبخت از گروه های حاشیه نشین که بودند را کنار بگذاریم هم مردم قرون وسطی که گاهی مقصر طاعون بودند، طیف وسیعی از تئوری ها در مورد اینکه چه کسی پشت طاعون سیاه بود، داشتند. برخی برای توضیح طاعون و همچنین درمان احتمالی به طالع بینی روی آوردند. بسیاری از مذهبیون معتقد بودند که این خشم خدا یا بلای شیطان است. تازیان یا توبه کنندگان مذهبی که در ملاء عام به خود شلاق می زدند و از خداوند متعال طلب بخشش می کردند، در آن زمان به امری رایج تبدیل شدند. افراد تحصیل کرده بیشتر به این ایده پیوستند که میاسم یا “هوای مسموم” مسئول ایجاد بیماری است. (این احتمالاً نزدیکترین چیز به حقیقت بود، بدون اینکه چیزی در مورد میکروب شناسی بدانید.)

در آنجا درسی از فروتنی وجود دارد: ممکن است چیزهای زیادی در مورد COVID-19 در عصر خود ندانیم که ممکن است در چند نسل به خوبی شناخته شوند. به همین ترتیب، بین مردمی که خدایان و شیاطین را در پس هر طاعون و حباب بزرگی دیده‌اند، و کسانی که اصرار دارند که چنین توطئه‌های شومی در پشت رویدادهای کنونی کار می‌کنند، شباهت‌هایی وجود دارد. این ایده ها ممکن است عجیب به نظر برسند، مانند این ادعا که بیل گیتس یا جورج سوروس به نوعی پشت کل ماجرا هستند. در موارد دیگر، آنها معیاری از قابل قبول بودن دارند، البته بسیار اغراق آمیز، مانند این ایده که ممکن است خطا از یک آزمایشگاه چینی منشا گرفته باشد. همانطور که پرچمداران و یهودی ستیزان در اروپای قرون وسطی از سنت های مذهبی موجود استفاده می کردند تا تفسیرهای خود را از طاعون سیاه رنگ آمیزی کنند، افرادی که قبل از همه گیری به تئوری توطئه تمایل داشتند در طول آن به این نوع توضیحات روی آوردند.

جوزف ای. اوسکینسکی، دانشمند علوم سیاسی در دانشگاه میامی، به سالن گفت: «افرادی که به این تئوری‌های توطئه اعتقاد دارند احتمالاً قبل از همه‌گیری کووید-19 به تئوری‌های توطئه مشابه اعتقاد داشتند و فقط آن سبک تفکر را برای این چیز جدید به کار می‌برند.» سال گذشته اصلی‌ترین چیزی که می‌یابیم این است که افرادی که این نوع تئوری‌های توطئه را آغاز می‌کنند، این کار را انجام می‌دهند، زیرا آنها چیزی دارند که ما آن را تفکر توطئه‌آمیز می‌نامیم، به این معنی که جهان را از دریچه توطئه می‌بینند.

همه مقایسه‌های بین طاعون سیاه و COVID-19 یک پیش‌آگاهی نیست. همانطور که قبلاً به طور خلاصه ذکر شد، طاعون سیاه توجه را به این موضوع جلب کرد که چگونه پزشکان قرون وسطایی معمولاً نمی دانستند چه می کنند. این دانه کاشته شد که در نهایت به یک رویکرد علمی سیستماتیک برای درمان بدن انسان تبدیل شد – به طور خلاصه، رنسانس پزشکی مدرن. در حالی که بشر خوشبختانه در دهه 2020 در زمینه بیوتکنولوژی بسیار جلوتر بود، همه‌گیری به شروع کلاس جدیدی از فناوری واکسن، واکسن‌های mRNA مانند واکسن‌های تولید انبوه توسط Moderna و Pfizer / BioNTech کمک کرد که می‌توانند پزشکی را متحول کنند. همه چیز از واکسن های سرطان گرفته تا تلقیح جهانی آنفولانزا در دسترس این پلتفرم است که سلول ها را در مورد نحوه تولید پروتئین هایی که سیستم ایمنی می تواند مرتبط با ویروس SARS-CoV-2 تشخیص دهد، آموزش می دهد.

تا زمانی که مرگ سیاه به اوج خود پایان داد (1347 تا 1351) و بسیاری از جهان غرب را ویران کرد، مرگ سیاه بین 75 تا 200 میلیون قربانی گرفت. تعداد مرگ و میرهای ناشی از همه گیری کووید-19، اگرچه کمتر غم انگیز نیست، در زمان نگارش این مقاله کمتر از 5.4 میلیون نفر است که بیش از 800000 نفر در ایالات متحده هستند. خوشبختانه، این بخش کوچکی از کل جمعیت انسانی بیش از 7.7 میلیارد نفر امروزی است. اگرچه نمی توان با قطعیت دانست که چند نفر در اواسط قرن چهاردهم زنده بوده اند، اکثر تخمین ها آن را در حدود 300 تا 400 میلیون تخمین می زنند. وقتی به این فکر می‌کنیم که مردم چقدر پیشرفت کرده‌اند، حداقل می‌توانیم شکرگزار باشیم که در زمانی زندگی می‌کنیم که علم معجزات پزشکی زیادی برای ما به ارمغان آورده است – حتی اگر هنوز میاسمای اطلاعات نادرست را درمان نکرده باشد.

درباره تاریخچه طاعون و همه گیری ها بیشتر بخوانید:

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum mobil ödeme bozdursu tesisatçısıMobil Ödeme Bozdurma beğeni satın alMobil Ödeme Nakite ÇevirmeTürk Telekom Mobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme Bozdur 7/24html nullednulled themes1xbet-girişbuy instagram followersMobil Ödeme BozdurmakronosslotkronosslotkronosslotkronosslotkronosslotkronosslotViagraMobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme Nakite ÇevirmeMobil Ödeme Nakite Çevirme