فناوری پزشکی در واکنش به بیماری همه گیر در ایالات متحده نقش اساسی دارد – اما رفتار اجتماعی نیز مهم است

[ad_1]

قبل از COVID-19 سل وجود داشت. توماس مک‌کون، پزشک بریتانیایی قرن بیستم، به‌طور بحث‌انگیز پیشنهاد کرد که کاهش شدید مرگ و میر ناشی از بیماری‌های عفونی در اواخر دهه 1900 به دلیل بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی بود تا اقدامات پزشکی و بهداشت عمومی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها و بهبود بهداشت.

این نمودار میزان مرگ و میر ناشی از سل را در ماساچوست از سال 1861 تا 1970 و در کل ایالات متحده از سال 1900 تا 2014 را با استفاده از داده های جمع آوری شده از اداره سرشماری ایالات متحده و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری نشان می دهد. اگرچه نمودار مشابهی نیست که McKeown از آن استفاده می کند، اما روند مشابهی را نشان می دهد که بر کاهش شدید مرگ و میر که قبل از در دسترس شدن آنتی بیوتیک ها و واکسیناسیون رخ داده است، تأکید می کند. Ljstalpers / Wikimedia Commons، CC BY-SA

نظریه او بعداً تا حدی بی اعتبار شد. اما سوال اصلی پشت آن – اینکه آیا مداخلات پزشکی یا عوامل اجتماعی بیشترین تأثیر را بر بیماری‌های عفونی دارند – همچنان در همه‌گیری فعلی مطرح است.

زمانی که COVID-19 برای اولین بار وارد ایالات متحده شد، تنها ابزاری که مقامات بهداشت عمومی برای جلوگیری از انتشار داشتند، تغییر رفتار از طریق مسدود کردن، فاصله گذاری اجتماعی و ماسک صورت بود. با واکسن ها، به نظر می رسید که جزر و مد تغییر کرده است. اما با گزینه‌های جدید، کاهش ایمنی و تداوم تردید در مورد واکسن، همه‌گیری هنوز به پایان نرسیده است.

بنابراین چه کسی در کاهش بیماری و میزان مرگ و میر موفق تر است – رفتار اجتماعی یا فناوری پزشکی؟

به عنوان یک اپیدمیولوژیست عفونی و اجتماعی، من به ویژه به این موضوع علاقه مند بودم که چگونه فناوری های جدید پزشکی بر نابرابری های موجود سلامت تأثیر می گذارد. من معتقدم که درک تعامل بین رفتار و فناوری برای بقای این بیماری همه گیر و ظهور یک جامعه قوی تر کلید خواهد بود.

آیا فناوری کمک می کند یا اوضاع را بدتر می کند؟

ظاهراً زیست پزشکی نقش مهمی در کاهش COVID-19 داشته است. کمتر از یک سال پس از کشف ویروس عامل COVID-19، محققان توانسته‌اند تعدادی واکسن بسازند که در پیشگیری از عفونت شدید و انتقال از اکثر انواع بسیار مؤثر است. آنها همچنین احتمالاً خطر ابتلا به کووید-19 طولانی مدت را کاهش می دهند، علائم پایداری که ممکن است ماه ها پس از بهبودی اولیه باقی بماند. تخمین زده می‌شود که واکسن‌های کووید-19 در پنج ماه اول سال 2021 جان 140000 نفر را در ایالات متحده نجات داده است.

پیشرفت های پزشکی قابل توجهی در زمینه های دیگر نیز وجود داشته است. اگرچه ساخت داروهای ضد ویروسی بسیار دشوار است، اما بالاخره گزینه‌هایی برای درمان COVID-19 وجود دارد. مولنوپیراویر مرک خطر بستری شدن در بیمارستان را برای بزرگسالان به نصف کاهش می دهد و پکسلووید فایزر 89 درصد در پیشگیری از بستری شدن و مرگ در بیمارستان موثر است. انتظار می رود درمان های اضافی در ماه های آینده انجام شود.

محققان همچنین فناوری های تشخیصی ابتکاری مختلفی را توسعه داده و گسترش داده اند. این آزمایش‌ها از استفاده از آزمایش‌های PCR برای پیش‌بینی مسیر همه‌گیری تا انجام آزمایش‌های خونی که می‌توانند به طور همزمان سطوح آنتی‌بادی‌ها علیه COVID-19 و سایر عوامل بیماری‌زا را برای تشخیص سریع‌تر اندازه‌گیری کنند، متغیر است.

همکاری در بخش دولتی و خصوصی نیز کاملاً بی سابقه است. بودجه دولتی در مقیاس بزرگ از این تلاش ها حمایت کرده است. به عنوان مثال، ابتکار تشخیص سریع مؤسسه ملی بهداشت ایالات متحده یا ابتکار RADx با ارائه کیت های آزمایش COVID-19 در سراسر کشور، برای کاهش شیوع بیماری در مدارس کار می کند.

عوامل اجتماعی به عنوان موتورهای سلامت

علیرغم این پیشرفت تکنولوژیک، همه‌گیری کووید-19 نابرابری‌های بهداشتی طولانی مدت را برجسته کرد. در سال 2020، لاتین تبارها و سیاهپوستان بر اثر کووید-19 جان باختند، تقریباً سه برابر سفیدپوستان.

نابرابری های ساختاری و اجتماعی سیستمیک از دلایل این تفاوت ها در ایالات متحده است. به عنوان مثال، جوامع رنگی به طور نامتناسبی در مشاغل اصلی که در خط مقدم قرار گرفتن در معرض احتمالی COVID-19 قرار دارند، نشان داده می شوند. علاوه بر این، سیاه‌پوستان و اسپانیایی‌ها نرخ بالاتری از چاقی، فشار خون بالا و دیابت نوع 2 دارند که عوامل خطر شناخته شده برای عوارض شدید کووید-19 هستند. کودکان در جوامع رنگین پوست نیز مرگ یک مراقب اولیه را تا 4.5 برابر بیشتر از کودکان سفید پوست غیر اسپانیایی تجربه کردند.

فن آوری هایی که برای بهبود مراقبت های بهداشتی طراحی شده اند به خودی خود می توانند نابرابری های سلامت را تشدید کنند. این منجر به شکاف دیجیتالی می‌شود که در آن برخی از جمعیت‌ها علیرغم پیشرفت‌های فناوری همچنان در سلامت ضعیفی هستند. به عنوان مثال، امنیت و راحتی کنفرانس ویدیویی از راه دور امتیازی است که برای کسانی که مجبورند برای دسترسی به این فناوری ها به فضاهای کاری عمومی مراجعه کنند، در دسترس نیست.

این بخش به دستگاه های پزشکی مورد استفاده در مراقبت های معمول گسترش می یابد. اکسیمترها که سطح اکسیژن خون را اندازه می‌گیرند، نتایج بالایی را برای افرادی با پوست تیره‌تر به دست می‌دهند، زیرا در آزمایش‌های بالینی با شرکت‌کنندگان عمدتاً سفیدپوست کالیبره شده‌اند. این تعصب نژادی می‌تواند منجر به محرومیت از مراقبت شود، اگر فردی با پوست تیره‌تر خوانش معمولی داشته باشد، حتی اگر در واقع سطح اکسیژن به طور خطرناکی پایین باشد.

با وجود فناوری، اختلافات در مراقبت های بهداشتی همچنان ادامه دارد

این نابرابری ها اغلب ناشی از تبعیض و تعصبات تاریخی است.

وضعیت اجتماعی-اقتصادی، شغل و تحرک اقتصادی محرک های اصلی نتایج نابرابر سلامت هستند. در سال 2020، 5.4 میلیون کارگر اخراج شده تنها در چهار ماه بیمه نشدند. در سال 2019، 55 درصد از کارگران خرده‌فروشی و مواد غذایی در شرکت‌های بزرگ به مرخصی استعلاجی با حقوق دسترسی نداشتند. بسیاری از مهاجران، چه بدون مدرک یا مقیم قانونی ایالات متحده، احتمالاً از ترس اخراج و پوشش بیمه ای و کمک های اجتماعی محدود، از سیستم مراقبت های بهداشتی فرار می کنند.

مشکل در تجزیه و تحلیل اطلاعات سلامت عامل دیگری است. علاوه بر اطلاعات نادرست فراوان در مورد COVID-19، تقریباً از هر 10 بزرگسال، 9 نفر با سواد سلامت دست و پنجه نرم می کنند. مطالعه ژوئیه 2020 نشان داد که مردان سیاه پوست نسبت به مردان سفیدپوست کمتر از علائم کووید-19 و نحوه انتشار ویروس مطلع هستند. برای برخی از گروه ها، مهارت محدود انگلیسی و باورهای فرهنگی موانعی برای ارتباط سلامت هستند.

بی‌اعتمادی به نظام پزشکی بسیار مهم‌تر است. آزمایش‌های غیراخلاقی تاریخی و نژادپرستی روزانه منجر به عدم اعتماد در میان دانشمندان و پزشکان در میان جمعیت‌های آسیب‌پذیر شده است. دو سوم سیاه‌پوستان مسن‌تر معتقدند که به ندرت یا هرگز به دولت برای مراقبت از منافع جامعه آنها اعتماد نمی‌شود.

برعکس، این واقعیت که بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر ناشی از COVID-19 به طور نامتناسبی بر جمعیت های کم درآمد و جوامع رنگی تأثیر می گذارد، نیاز به تنوع بیشتر در شرکت کنندگان کارآزمایی بالینی را افزایش می دهد. بیش از 80 درصد از شرکت کنندگان در آزمایش واکسن کووید-19 Pfizer-BioNTech سفید پوست بودند. در دسترس بودن کارآزمایی‌های بالینی که منعکس‌کننده بیمارانی هستند که باید تحت درمان قرار گیرند، تضمین می‌کند که این دارو برای همه کار می‌کند و باعث افزایش اعتماد در بین این جوامع می‌شود.

اهمیت عوامل اجتماعی برای سلامت

اگرچه فناوری واکنش به بیماری همه گیر در ایالات متحده را تا حد زیادی بهبود بخشیده است، آسیب های اجتماعی گسترده تر همچنان توانایی این کشور برای کنترل COVID-19 را مختل می کند.

بحث McKeown یک تصور غلط رایج را آشکار می کند که بهبود سلامت دو جنبه دارد: انتخاب بین بهبود شرایط اجتماعی یا توسعه فناوری ها و داروها جدید. اما تعداد فزاینده ای از تحقیقات نشان می دهد که عوامل اجتماعی یا شرایطی که افراد در آن زندگی می کنند، کار می کنند و بازی می کنند، کلید نتایج سلامت هستند.

استراتژی های زیادی وجود دارد که می تواند برابری سلامت را در این زمان بحران افزایش دهد. اینها شامل مقابله با ناامنی غذایی، انعطاف پذیری در شرایط کاری، طرح های هدفمند واکسن و مراقبت های بهداشتی شایسته فرهنگی است. تعامل با جوامع به عنوان شرکای سلامت نیز توانایی کشور را برای مقابله در مواقع بحران بهبود می بخشد.

آمارتیا سن، برنده جایزه نوبل اقتصاد، پیشنهاد کرد که افزایش امید به زندگی در قرن بیستم در دوره‌هایی رخ داده است که با تأکید شدید بر اشتراک اجتماعی و مراقبت‌های بهداشتی عمومی مشخص شده است. برای من روشن است که زمان سرمایه گذاری نه تنها در فناوری های جدید و درمان های پزشکی، بلکه در جوامع نیز فرا رسیده است.


[Get the best of The Conversation’s politics, science or religion articles each week. Sign up today.]

ایال اورن، استاد اپیدمیولوژی در دانشگاه ایالتی سن دیگو

این مقاله توسط The Conversation با مجوز Creative Commons بازنشر شده است. مقاله اصلی را بخوانید.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر