سکوت من درباره قرارداد ویلموتس دلیل داشت

سکوت من درباره قرارداد ویلموتس دلیل داشت

[ad_1]

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری دانشجو، مهدی تاج که در برنامه فوتبال برتر حضور یافته بود گفت: قرارداد با ویلموتس بسیار خوب بود و مفصل روی بندهای آن صحبت می‌کنم. درباره خوب بودن یا بد بودن آن، اینکه چه کسی او را انتخاب کرد و چرا رقم این شد، توضیح خواهم داد. ما مدتی سکوت کردیم، چون با ویلموتس در دعوا بودیم. می‌گفتیم اگر بگوییم، ممکن است وکلای ویلموتس چیزی بگویند.

وی افزود: دلیل سکوت ما این نبود که جواب نداشتیم، بلکه می‌خواستیم با آرامش صحبت کنیم. در دعوا با ویلموتس بودیم و هنوز هم هستیم، اما گویا مشکلات همه حل شده بود و فقط مشکل ویلموتس بود. آب و برق و گرانی و کرونا حل شد و فقط ویلموتس مشکل کشور بود.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: برای انتخاب سرمربی تیم ملی 90 درصد مردم می‌گفتند باید سرمربی خارجی و همطراز با کی‌روش باشد و برخی معتقد بودند کی‌روش باید بماند که آن بحث دیگری دارد. برخی گفتند مربی جوان و جویای نام بیاید که بتواند جوانگرایی هم کند و انگیزه داشته باشد.

تاج ادامه داد: سراغ مربیانی رفتیم که کار نداشتند و گزینه‌هایی مطرح شد. عرف است و از همه جا پیشنهادهایی به ما رسید و آقای کفاشیان هم گفت 6 سفارت به فدراسیون پیشنهاد داده بودند. اینها پیشنهاد بود نه انتخاب و انتخاب باید توسط کمیته فنی باشد.

وی عنوان کرد: لوران بلان، دالیچ، برانکو، لوپتگی، رنار، ویلموتس و هیرو پیشنهاد شده بودند که ما سراغ سه گزینه رفتیم. برای مذاکرات هم خودمان رفتیم و همه جا هم انصافا به ما کمک کردند. اول سراغ آقای قشقاوی رفتیم به ما کمک کنند.‌ با لوپتگی صحبت کردیم که سرمربی اسپانیا و رئال مادرید بود و رقم پیشنهادی‌اش 3.6 میلیون {دلار یا یورو} بود و نظر مثبتی هم داشت و 20 روز فرصت خواست، اما در میهمانی سفیر به ما گفت به خاطر بیماری پدرش نمی‌تواند بیاید.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال گفت: بار رنار هم مذاکرات انجام شد و عدد او 3.2 یا 3.3 میلیون بود. او در مراکش کار می‌کرد و گفت بعد از جام ملت‌های آفریقا می‌آید که اگر در آنجا موفق می‌شد، ما باید یک فیفادی دیگر را از دست می‌دادیم. اگر مطمئن بودیم او می‌آید با او قرارداد می‌بستیم، اما مطمئن نبودیم و او گفت قرارداد بستن ممنوع است.

تاج یادآور شد: سراغ ویلموتس رفتیم و طبیعی بود برای مذاکره به سفارت ایران در بروکسل برویم. برخی گفتند چرا آنجا رفتید که طبیعی بود برویم مذاکره و قرارداد را در داخل امضا کنیم. پیشنهاد از مرکز فرهنگی ایران و هلند هم از سوی وزارت ورزش برای بررسی و پیشنهاد به دست ما رسید، نه اینکه برای امضای قرارداد. هر جایی به ما سرمربی معرفی کند، پیشنهاد می‌دهد اما بررسی و انتخاب با کمیته فنی است. در روزنامه‌ها نیز خیلی‌ها مربی پیشنهاد کردند و هر کسی می‌تواند پیشنهاد بدهد.

وی با اشاره به نامه سلطانی‌فر برای بررسی پیشنهادهای مرکز فرهنگی ایران و هلند گفت: بیش از 6، 7 نامه و پیشنهاد برای آقای سلطانی‌فر رفته بود و حتی یکی پیشنهاد داده بود که مربی ایرانی بگذارید. برای این مرکز هم سودی نداشت و حتی مذاکره را با آنها انجام ندادیم. این مرکز فرهنگی و تجاری مثل خیلی جاهای دیگر پیشنهاد داد.

تاج یادآور شد: اولین گزینه ما لوپتگی بود، دومی رنار بود و سومی ویلموتس. برانکو هم گزینه ما بود و خودم با او صحبت کردم. دکتر صادق سفیر ایران در کرواسی ترتیبی داد صحبتی با برانکو داشتیم و راجع‌به تیم ملی با او صحبت کردیم. حتی سفارت ایران در کرواسی دالیچ را به ما پیشنهاد داد و این هم فقط پیشنهاد بود و نظر سفیر این بود که دالیچ مربی خوبی است و نتایج خوبی گرفته و به همین دلیل او و برانکو را به ما پیشنهاد داد.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در خصوص اینکه آیا تمیجانی رئیس مرکز فرهنگی ایران و هلند را می‌شناخت، خاطرنشان کرد: من آقای تمیجانی را نمی‌شناختم و نمی‌دانستم کیست. 8 نفر به ما پیشنهاد شد که با هر کدام مستقیم و غیر مستقیم مذاکره کردیم که با لوپتگی، برانکو، رنار و ویلموتس دیدار داشتیم‌.

تاج در خصوص اینکه آیا برای مذاکره با ویلموتس تنها راهی بلژیک شد، اظهار داشت: تنها نرفتم و با فردی رفتم که شرایط سفر و ویزای شینگن داشت که برای مذاکره و ترجمه با من آمد. در سایت‌ها دیدم برخی نوشته‌اند، ب.ز و… اما اینها ربطی نداشت.

وی با اشاره به قرارداد کارلوس کی‌روش افزود: ایراد به ما در قرارداد کی‌روش وارد است. در فروردین 98 تصمیم گرفتیم قرارداد خوبی ببندیم و همه فدراسیون را بسیج کردم که ایرادات قرارداد کی‌روش را بگویند. قرارداد ویلموتس هم حاصل تلاش بین‌الملل و حقوقی بود. ما دو نوع حقوقی داریم که شکایت‌ها را در دادسراها پیگیری می‌کند. دکتر بیگلری هم در بخش بین‌الملل به ما کمک می‌کند که رئیس استیناف AFC است و کم و زیاد قرار داد کی‌روش را با خانم اسدی در بین‌الملل انجام داد و قرارداد پیشنهادی با هر مربی نه فقط ویلموتس به ما دادند که برای مذاکره رفتیم.

تاج در انتقاد به رقم بالای قرارداد ویلموتس نسبت به تیم‌های قبلی این مربی گفت: ویلموتس در بلژیک 890 هزار یورو قرارداد بسته بود که برای سال 2102 بود. با ساحل عاج 1.4 و با پاداش 1.8 قرارداد امضا کرد که برای سال 2017 بود. ویلموتس به ما گفت 2.5 میلیون یورو می‌خواهد که ما در نهایت با او با 2.2 قرارداد بستیم و 20 درصد روی قراردادش با ساحل عاج اضافه کردیم.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال یادآور شد: ویلموتس در رنکینگ 19 مربیان جهان است که این رتبه را با لیپی مشترک دارد. قرارداد لیپی با چین را ببینید که چقدر بود و آخر هم اخراجش کردند. ما رقم ویلموتس را قبول کردیم و اگر اضافه هم بوده می‌پذیریم. ویلموتس معمار نسل جدید فوتبال بلژیک است و بلژیک اکنون در رنکینگ اول دنیاست. او یک مربی خوب است و حتی کارشناسان ما نظرات مثبت داشتند. اگر او دقیقه 94 از عراق گل نمی‌خورد، الان سرمربی ما بود و همه می‌گفتند بهترین مربی است. او با رقم 2.2 میلیون یورو می‌ارزید. قرارداد کی‌روش 1.4 میلیون یورو بود که 8 سال ما را «سوراخ سوراخ » کردند و همه انتقاد کردند.

تاج در واکنش به اینکه بحث انتقاد به کی‌روش فنی نبود و رفتاری بود که رفتارهای او نیز نتیجه عملکرد مدیریت فدراسیون بود، اظهار داشت: همه انتقاد می‌کردند که نمی‌آید، محترم نیست و… اما قراردادش 1.4 میلیون یورو بود. در جام جهانی درباره قطر چه صحبت‌هایی می‌کردند، اما آنها یک مربی آوردند و قهرمان جام ملت‌ها شدند. بعد همه گفتند ما باید این مربی را می‌آوردیم.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در واکنش به اینکه کی‌روش حاکم فوتبال بود و سرپرست و دبیرکل عوض می‌کرد، گفت: از نظر فنی هم از او ایراد می‌گرفتند که یک بر صفر می‌بریم. او برای ما در دو دوره 21 میلیون دلار پول ایجاد کرد و جمع قرارداد او با تمام مسابقات و اردوها 10 میلیون و 600 هزینه داشت و 10 میلیون درآمدزایی کردیم.

تاج در خصوص اینکه کی‌روش روابط خوبی با او و مسئولان فدراسیون فوتبال هم نداشت، گفت: روابط کی‌روش با ما خوب بود و الا‌ن که حمله کرده درباره 200 هزار دلاری است که با او برای پاداش قرارداد بستیم. من درباره ویلموتس هم نمی‌گویم آدم بدی بود یا مربی بدی است.

وی در خصوص ادعای جواد نکونام مبنی بر اینکه کی‌روش حاضر بود با یک میلیون کمتر از قرارداد ویلموتس قراردادش را تمدید کند، گفت: خبر ندارم کی‌روش چنین چیزی را گفته باشد. او چهار روز بعد از رفتن از ایران با 3 میلیون دلار به کلمبیا رفت و با پاداش خوب قرارداد امضا کرد. کسی هم در کلمبیا نگفت یک مربی در ایران 1.4 گرفته و الان 3 میلیون می‌گیرد. کسی آنجا نگفت ب.ز و رئیس فدراسیون پول خورده‌ و قرارداد بالاتر بسته‌اند.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال با اشاره به تمجیدهایی که از ویلموتس شده بود، خاطرنشان کرد: ویلموتس در اولین بازی 5 بر صفر سوریه را برد که بعد آمدند و گفتند بازی هجومی و خوب است. با کره جنوبی یک‌ – یک کردیم که بازی هجومی بود، آن هم وقتی که می‌گفتند خدا ما را بغل کرده بود که کره را بردیم و به جام جهانی رفتیم. بعد هنگ کنگ را بردیم و کامبوج را 14 بر صفر بردیم و باز همه تعریف کردند. با بحرین و عراق که باختیم اوضاع خراب شد و همه انتقاد کردند و اگر هم نمی‌باختیم، او هنوز سرمربی ما بود.

تاج در خصوص اینکه عباس ترابیان گفته است رنار با مبلغ کمتری حاضر بود سرمربی تیم ملی شود، خاطرنشان کرد: ترابیان آمد و گفت رنار باید تا جام ملت‌های آفریقا بماند، اما پرسیدیم او در این تاریخ قرارداد می‌بندد یا نه که قرارداد نبست. رنار هم عددش 2.6 بود و بیشتر از ویلموتس می‌خواست، اینکه ترابیان چه گفته را نمی‌دانم.

وی در خصوص اینکه گویا رنار، 2 میلیون یورو درخواست کرده بود، گفت: نه، بیشتر از این از ما می‌خواست. با ویلموتس هم قراردادمان 2.2 میلیون یورو سالیانه بود که کی‌روش را هم سالی 1.4 میلیون یورو دادیم که با پاداش‌های او رقم معقولی قرارداد بسته بودیم. گفته بودیم که اگر به جام جهانی صعود کنیم هم 20 درصد از پاداش را به او می‌دهیم.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در واکنش به اینکه طبق قرارداد کی‌روش باید 10 درصد پاداش می‌گرفت و چرا به او 20 درصد پاداش پرداخت شد، اظهار داشت: بله 10 درصد بود، اما توافق کردیم و هیئت رئیسه هم موافقت کرد به او 20 درصد پاداش بدهیم. ما به جام جهانی رفتیم و این ارزشش را داشت.

تاج در خصوص پاداش عجیب 6 هزار و 3 هزار یورویی ویلموتس برای هر برد و مساوی عنوان کرد: پاداش کی‌روش هم برای هر بازی همین بود. 6 هزار یورو برای برد و 3 هزار یورو برای مساوی. این برای بازی‌های رسمی است و دوستانه نیست.‌ زمان کی‌روش بازی‌های دوستانه هم پاداش می‌دادیم، اما به ویلموتس بابت بازی‌های دوستانه پاداش نمی‌دادیم.

وی در خصوص اینکه یعنی برای پیروزی مقابل پاپوآ گینه نو کی‌روش 6 هزار یورو پاداش گرفته است، گفت: خیر، او برای بازی‌های دوستانه هم پاداش می‌گرفت، اما رقم آن کمتر بود. تحلیل او این بود که بازیکنان در باشگاه هم حقوق نمی‌گیرند و بهتر است در اردوها پاداش بگیرند. این پول‌ها را هم از خود کی‌روش می‌دادیم که تیم ما را به جام جهانی می‌برد و جامعه را شاد می‌کرد. جمع اینها عدد و رقمی بود که از دو جام جهانی درآمد ما 20 میلیون دلار شد.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال افزود: کی‌روش یا هر مربی که می‌آید با هر قراردادی، اگر به جام جهانی برویم برای ما سود دارد. اگر 10 میلیون سود کنیم، می‌ارزد. قرارداد ویلموتس با ما این بود که تا جام جهانی 2022 سرمربی باشد. اسپینوسی و فریرا دو دستیارش بودند، در حالی که کی‌روش 10، 11 دستیار داشت. یک دلیل که با ویلموتس 2.2 میلیون یورو قرارداد بستیم، این بود که او دو دستیار داشت نه 11 دستیار. به هر حال ما باید هر سه ماه به ویلموتس پول می‌دادیم که او بعد از سه ماه از ما درخواست پولش را کرد که پرداخت نکردیم‌. پس از آن در درخواست دوم، او 1.25 میلیون دلار برای 5 ماه پول می‌خواست که وکیل او نامه زد و در 22 اکتبر نامه جدیدی زد که اگر پولش پرداخت نشود 25 اکتبر قرارداد یک طرفه فسخ می‌شود.

تاج در واکنش به نقدی که به صحبت‌های او می‌شود مبنی بر اینکه گفته بود ویلموتس نجابت داشت، گفت: گفتند چرا می‌گویید ویلموتس نجیب است، چون او 5 ماه نتوانست از ما پول بگیرد. این را بگویم تمام کسانی که زیر نظر فیفا هستند (در فوتبال هستند)، اگر پول را طبق قرارداد نگیرد، می‌تواند قراردادش را فسخ کند. مانند استراماچونی و کالدرون که فسخ کردند و ویلموتس هم فسخ کرد. ما در جواب نامه‌های وکلای ویلموتس گفتیم با ما کنار بیایند. از طرفی ما فکر می‌کردیم که پول‌مان در فیفاست و اگر به جام جهانی می‌رفتیم، پول ویلموتس را از درآمد خودش می‌دادیم.‌ اعداد و ارقام زیادی از فیفا می‌خواستیم و به بانک مرکزی نامه زدیم که به ما پول بدهند. چون فیفا به ما نمی‌توانست پول بدهد و 6 تحریم جدید هم بعد از قرارداد ویلموتس داشتیم.

وی در واکنش به اینکه تحریم‌ها قبل از قرارداد ویلموتس هم بود و حتی خودش در مصاحبه‌ای گفته بود شرایط تحریم در قرارداد گنجانده شده است، اظهار داشت: با ترامپ صحبت نکردم ببینیم تحریم جدید می‌گذارد! هر مربی‌ای با ما قرارداد امضا کند، می‌داند ما تحریم هستیم. من هم مصاحبه خودم را قبول دارم که گفته بودم تحریم در قرارداد گنجانده شده، اما 6 تحریم جدید برای ما بعد از قرارداد با ویلموتس ایجاد شد که 3 تحریم بانکی و 3 تحریم اعتبار اسنادی بود. این تحریم، بانک ویلموتس را هم شامل می‌شد.

تاج افزود: زمان کی‌روش هم تحریم بودیم اما از فیفا پول می‌گرفتیم و به کی‌روش می‌دادیم. از AFC سفارت ما پول می‌گرفت و تبدیل به رینگت می‌کرد و ما تحویل می‌گرفتیم. بعد از آن فیفا گفت ما دیگر نمی‌توانیم پول بدهیم. بعضی وقت‌ها برخی می‌گفتند ما 50 هزار دلار بیشتر در فیفا پول نداریم، اما خزانه‌دار ما مصاحبه کرده که 4.7 میلیون دلار پول ما در فیفاست. 2 میلیون دلار هم در مرحله اداری برای مصوب شدن است. 2 میلیون و 254 هزار دلار هم سهم باشگاه‌هاست که روی این عدد تبدیل به 8 میلیون دلار می‌شود.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در واکنش به اینکه بخش زیادی از ارقامی که می‌گوید بابت پروژه‌هاست و پولی به حساب فدراسیون واریز نمی‌شود و باید پروژه تعریف شود، گفت: اگر من اطلاعات دارم و عضو کمیته مسابقات فیفا هستم، بهتر از شما می‌دانم. 4.7 میلیون دلار پول ماست و 2 میلیون برای پروژه‌های عمرانی است که برای ساختمان فدراسیون فوتبال می‌دهند.

تاج با بیان اینکه فدراسیون فوتبال با ویلموتس فسخ نکرده و این پوئن مثبت فدراسیون است، گفت: ما قرارداد را برای آقای بیگلری آوردیم تا ببیند. پس از مشورت با آقای بیگلری که رئیس کمیته استیناف کنفدراسیون فوتبال آسیا است به ویلموتس گفتیم ما فسخ نکردیم، اما شما فسخ کردید که ما آن را قبول نداریم و نامه زدیم که باید به ایران برگردید.

وی گفت: اگر فسخ را قبول می‌کردیم برای ما مشکل می‌شد. بعد از فسخ قرارداد از سوی ویلموتس به ستاد بحران تحریم نامه دادیم که 2 میلیون یورو پول گرفتیم‌. البته از خرداد و تیرماه به بانک مرکزی نامه می‌نوشتم که به ما پول بدهند و آنها برای ما شرکت‌های مختلف را معرفی می‌کردند. گل گهر و مس را هم معرفی کردند که آنها شرکت‌هایی بودند که ارز در خارج از کشور دارند. به خاطر تحریم‌ها ما باید پول را طوری واریز می‌کردیم که منشا پول مشخص نباشد و پول ویلموتس را همین گونه دادیم. پول کی‌روش هم 8 سال به همین شکل دادیم. این پول را هم قرض می‌خواستیم که بعد از گرفتن از فیفا آن را پس بدهیم.

وی در واکنش به اینکه درست است بابت انتقال پول از دبی به ترکیه 150 هزار دلار ترانسفر پرداخت شده است، گفت: خیر، این مبلغ نبود. این پول طبق گفته خزانه‌دار فدراسیون فوتبال یک درصد بود و او می‌گوید با تفاوت قیمت فروش درهم در ترکیه ما سود کردیم که در نهایت هزینه ترانسفر صفر بود.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال درباره اینکه امکان ندارد کارمزد ترانسفر پول از کشوری به کشور دیگر صفر شود و اطلاع دقیقی وجود دارد که 150 هزار دلار بابت این ترانسفر پرداخت شده است، گفت: من در این زمینه اطلاعات ندارم و از متخصص آن می‌پرسم. شما بگویید که در قرارداد ویلموتس برنده می‌شویم یا نه من باید از آقای بیگلری می‌پرسم، چون متخصص حقوقی نیستم.

تاج تاکید کرد: در کشور ما به خاطر تحریم، ستاد تحریم داریم که معاون اول رئیس جمهور، معاون اول رئیس قوه قضاییه و 11 وزیر در آن هستند. مصوبه این ستاد برای درخواست استقراض فدراسیون فوتبال انجام شد.

وی در واکنش به پرداخت پول ویلموتس توسط زیر مجموعه شستا، اظهار داشت: زیر مجموعه شستا می‌توانست اسپانسر ما شود که با شرایطی که به وجود آمد، نشد. برای قرارداد هم بنده به وزیر نامه نوشتم اگر پول او را تا 25 اکتبر ندهیم، باید کل پول قرارداد را بدهیم. هر چند ما بندی را آوردیم که سه ماه به او غرامت بدهیم.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در خصوص اینکه چرا در صورت فسخ قرارداد از سوی ویلموتس بازهم فدراسیون باید سه ماه غرامت بدهد، گفت: هیچ باشگاه یا فدراسیونی نمی‌تواند یک طرفه فسخ کند، باید مربی را اخراج کند. فسخ فقط مربوط به مربی است، اما ما آوردیم اگر او را اخراج کردیم سه ماه دستمزد را غرامت بدهیم و اگر او هم قانونی فسخ کرد، باز سه ماه دستمزد غرامت بدهیم، نه کل مبلغ قرارداد را. حقوق و دستمزد هم عرف جهانی آن پرداخت برای 30 و 31 روز کار است که حقوق یک ماه می‌شود.

تاج با اشاره به بند پرداخت سه ماه دستمزد به عنوان غرامت در قرارداد ویلموتس، گفت: وکیل ویلموتس اول گفت در این قرارداد کلاه سر ما گذاشتید. این بند غرامت سه ماهه در قرارداد نبوده است و این بند در تهران اضافه شد، اما او خودش این قرارداد را امضا کرد. همانطور که ما دو میلیون یورو را طبق قرارداد به او دادیم و 300 هزار یورو هم اضافه بود، اما چون پول را بلوکی دادیم که این هم تخصصی است، نتوانستیم 300 هزار یورو اضافه را از او پس بگیریم.

[ad_2]

Source link

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>