سبزیجات تخمیر شده بخش مهمی از غذاهای جهانی هستند – و دلیل خوبی هم دارند

[ad_1]

وقتی در دهه 80 و 90 بزرگ می شدم، کلمه “تخمیر شده” باعث ترد شدن بینی، ابروهای اخم دردناک و خفگی می شد. مترادف ها همچنین می توانند “فاسد” یا “زمخت” باشند – که باعث ایجاد مواد مغذی قدیمی و پوسیده می شوند که شکوفا شده اند اما عمدتاً در صورت نیاز خورده می شوند. این “باکتری” نیز هیچ هاله سلامتی نداشت. البته، تخمیر پیدایش بسیاری از غذاهای ما بود، از سس سویا گرفته تا خردل سبز ترشی شده، که از رایج ترین نمونه های غذاهای چینی-آمریکایی مادرم بودند. یاد گروهی از کارگران ساختمانی در خانه‌ام می‌افتم که جوان‌تر بودم، که احتمالاً فکر می‌کردند هیچ کس دیگری نمی‌شنود، وقتی با ناباوری برچسب یک شیشه سس سیر تخمیر شده، سس لوبیا سیاه، خمیر شگفت‌انگیز مخلوط شده در ظرف‌ها را خواندند. مانند گوشت گاو با کلم بروکلی. اما در نام خود کلمه “تخمیر” را داشت. آنها در خنده دو برابر شدند – چیزها بیش از حد منزجر کننده به نظر می رسید که نمی توان باور کرد.

تخمیر در ایالات متحده به خوبی درک نشد تا اینکه ناگهان در همه جا فراگیر شد: توسط نانوایان نان و علاقه مندان به آبجو کرافت، تزئین شده بر روی شیشه های ترشی و بطری های کامبوچا، و توسط گوروهای پایدار به عنوان یک هک نجات دهنده تمجید شد. که برای روده ما معجزه می کند. . اواسط تا اواخر دهه 2000 بود، پس از انفجار علاقه به فرهنگ و تولید مواد غذایی در رسانه ها و انتشار کتابی به نام “تخمیر وحشی” اثر ساندور الیکس کاتز، که یک فرقه در محافل مواد غذایی سالم ایجاد کرد. فریاد وحدت بخش این بود که تخمیر بخشی از میراث همه است، اما زمانی که پس از ظهور سرمایش ناپدید شد، اکنون به شدت در رژیم های غذایی ناسالم اکثر آمریکایی ها کمبود داشت.

اکنون، 20 سال بعد، اصطلاحات “تخمیری” و مرتبط با آن مانند “کشت شده” و “زنده” نقاط فروش بزرگی هستند که با افتخار در چرخش غذاها از سس تند به بستنی نقش دارند. و بسیاری از بهترین رستوران های جهان استادان تخمیر را برای ایجاد ادویه در خانه استخدام می کنند.

آنچه قدیمی است ممکن است به اینجا در ایالات متحده بازگردد، اما تخمیر هرگز در بسیاری از نقاط جهان از مد افتاده است. این دگرگونی شیمیایی است که مسئول برخی از محبوب ترین غذاهای روی زمین است، از نان گرفته تا پنیر تا شکلات، و همچنین شراب و آبجو. و سبزیجات تخمیر شده تقریباً در هر آشپزخانه ای در جهان نقش دارند. برای بسیاری از آشپزهای خانگی، قرار دادن یک شیشه کندو یا کیمچی رازیانه اولین مقدمه آنها برای تخمیر است. تخمیر سبزیجات یک راه نسبتاً آسان و عملی برای به دست آوردن دیدی عملی از این فرآیند قبل از رفتن به چیزی کمی دست و پا گیرتر است، مانند دم کردن آبجو. پس بیایید نگاهی دقیق‌تر به سبزیجات (و برخی میوه‌ها) بیندازیم که معمولاً تخمیر می‌شوند و باکتری‌ها و طعم‌های فراوانی به دست می‌آورند، در حالی که اغلب نام «ترشی» را به خود اختصاص می‌دهند.

تخمیر شیر: بهترین دوست سبزیجات

فرآیند تخمیر که به خوبی با سبزیجات مرتبط است، تخمیر لاکتویی است – جایی که باکتری ها لاکتوباسیلوس اسید لاکتیک را در غذا تولید می کند. این باکتری مفید به طور طبیعی در بسیاری از سبزیجات یافت می‌شود، و فرآیند تخمیر لاکتوی معمولی شامل کمی بیشتر از نمک زدن سبزیجات و اجازه دادن به آن‌ها خنک‌نشده در آب خود خیس شدن است. پس از چند روز، مایع شروع به حباب زدن می کند و علاوه بر شوری، طعم ترش و بدی پیدا می کند. نتیجه – که اغلب ترشی نامیده می شود – به عنوان مکمل غذاهای غنی و غنی عمل می کند و به هضم آنها کمک می کند. در اینجا چند نمونه از سبزیجات تخمیر شده لاکتو از سراسر جهان آورده شده است.

کلم ترش: کلم نمک زده و فشرده پس از شروع تخمیر به طرز شگفت انگیزی تند می شود. کلم ترش بخش مهمی از سنت آشپزی در بسیاری از اروپا است، به ویژه در آلمان، جایی که نام آن از آن گرفته شده است. همچنین جشنواره های سالانه کلم ترش در جوامع ایالات متحده برگزار می شود. کلم (و اعضای خانواده Brassica آنها مانند گل کلم و کلم بروکسل) سبزیجات سخت و مقاومی هستند که در صورت رنده شدن به راحتی تخمیر می شوند. می توان از کلم قرمز یا سبز استفاده کرد و ادویه های کمیاب مانند دانه زیره را می توان به تخمیر اضافه کرد.

کیمچی: در کره، کلم (معمولاً نوع ناپا ناپا) با چند ادویه دیگر همراه با نمک – یعنی سیر، زنجبیل و گوچوگارو یا فلکس فلفلی کره ای مخلوط می شود. این امر باعث می‌شود آب نمک تخمیر شده با لاکتو به قرمز روشن تبدیل شود، اگرچه تا زمان معرفی فلفل‌های جدید دنیای جدید چند صد سال پیش چنین نبود. قبل از آن، کیمچی سفید بود (که اکنون هم می توانید آن را پیدا کنید). در هر صورت، به طور گسترده در غذاهای کره ای استفاده می شود، به تنهایی سرو می شود یا در سوپ ها و خورش ها خورش می شود.

سوان کای: در زبان چینی به معنای “سبزیجات ترش” است، از سبزی – اغلب خردل سبز – که با لاکتو تخمیر شده است درست می شود. نوع سبز خردل که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد دارای ساقه پیازی و ساقه های ضخیم است. این قسمت ها در حین تخمیر یک نیش ترد را حفظ می کنند. همه چیز به گونه ای بریده شده است که بین برگ های سبز تیره و ساقه های ترد در هر قاشق تضاد وجود داشته باشد، که می توان آنها را با سیب زمینی سرخ کرده مخلوط کرد، در یک مافین خورشتی قرار داد، روی یک کاسه نودل پاشید یا فقط از یک غذای تازه لذت ببرید.

آخار: آخار که به ترشی هندی یا ترشی آسیای جنوبی نیز معروف است، دسته ای از غذاهای تخمیری است که می توان آن را با انواع سبزیجات و میوه ها مانند لیموترش و انبه نارس، همراه با ادویه های زیادی مانند خردل و پودر فلفل تهیه کرد. ترشی برنجال بادمجان یک نوع کلاسیک است که یک غذای جانبی یا ادویه عالی برای غذاهای مقوی مانند گوشت بره است یا می تواند نقش مهمی به عنوان مخلفات برنج و ماست برای فست فود داشته باشد.

کنسرو لیمو: در خاورمیانه و شمال آفریقا، کنسرو لیمو طعم دهنده مهمی برای بسیاری از غذاها مانند تاجین مرغ مراکشی است. این مرکبات به صورت وحشی رشد می کنند و به طور طبیعی ضد باکتری هستند، که آنها را به کاندیدایی عالی برای کنسرو تبدیل می کند. لیموها را معمولاً تقریباً از طول نصف می کنند و سپس تقریباً به چهار قسمت می کنند تا به هم بچسبند و سپس با نمک می مالند. همانطور که آنها تخمیر می شوند، پوسته ها بافت را نرم می کنند و طعم را عمیق تر می کنند. این پوسته ورقه ای است که به غذاهایی مانند تاگینی یا پلو اضافه می کنید و طعمی با طراوت به آن می دهید.

شوید کوشر: خیار می تواند برای ترشی های مبتدی چالش برانگیز باشد، زیرا آنها به اندازه برخی از سبزیجات دیگر متراکم یا سفت نیستند. اما آنها یکی از محبوب ترین غذاهای تخمیر شده در ایالات متحده هستند، جایی که مهاجران یهودی سنت را با ادویه های خود در سیر و شوید حفظ می کنند. (اگرچه در ایالات متحده به دلیل این میراث به عنوان شوید کندوی عسل شناخته می شود، خیارهای تخمیر شده لاکتو در بقیه دنیا استفاده می شود.) خیارهایی با دانه های کوچکتر، مانند کربی که در آب نمک با آب نمک به همراه سیر، شوید و سایر ادویه ها مانند فلفل سیاه. آنها معمولا به عنوان یک غذای جانبی یا میان وعده استفاده می شوند – مانند یک ساندویچ با پاسترامی.

دستیار برداشت

علاوه بر آب نمک، سبزیجات تخمیر شده راهی برای حفظ محصول در طول سال هستند. سبزیجاتی که به خوبی ترشی می شوند – مانند کلم – به طور سنتی در طول قرن ها به همین دلیل کاشته می شدند. امروزه ما یخچال داریم که می تواند زمان قبل از شروع به تجزیه طبیعی سبزیجات را طولانی کند. اما تخمیر آنها انرژی بسیار کارآمدتری دارد – تصور کنید اگر همه انبارهای یخچالی و کامیون های حامل سبزیجات تازه در سراسر جهان با بشکه های کلم ترش مدفون شده در زمین یا کیمچی مدفون در زمین جایگزین شوند. و حتی با این همه سرد شدن، تقریباً 40 درصد از مواد غذایی را که در این کشور تولید می کنیم هدر می دهیم و به دلیل بی ثباتی بازار، بسیاری از سبزیجات در مزرعه پوسیده می شوند. کشاورزان و تولیدکنندگان می توانند مقداری از این ضرر را با تخمیر چیزی که ممکن است هدر برود جبران کنند. اما 40 درصد از دست دادن غذا درست در خانه های ما اتفاق می افتد. بنابراین تخمیر سبزیجاتی که ممکن است بیش از حد خریداری کرده باشید یا شروع به پژمرده شدن کرده اند، راهی عالی برای محافظت از آنها در برابر زباله ها و اطمینان از دوز مناسب باکتری های سالم است.

افزایش میکروبیوم

بیایید کمی بیشتر در مورد آن صحبت کنیم. علم روده در دهه های اخیر پیشرفت زیادی کرده است. و واضح است که غذاهای ترشی، تخمیر شده و پروبیوتیک برای سیستم گوارش شما عالی هستند. اما نه تنها این، حفظ میکروبیوم روده سالم – این تجمع میکروارگانیسم‌ها (عمدتاً باکتری‌های زنده) در دستگاه روده شما است – می‌تواند به همه چیز از بهبود سلامت روان تا مبارزه با سرطان کمک کند. با ادامه این مطالعات، هر دانشمندی می تواند موافق باشد که رژیم غذایی افراد تأثیر زیادی بر باکتری های روده دارد. وجود باکتری های “خوب” مانند لاکتوباسیلوس در روده شما می تواند به کاهش باکتری های “بد” که باعث بیماری یا سایر شرایط می شوند کمک کند.

به طور خلاصه، سبزیجات تخمیر شده به دلیل خوبی بخش مهمی از غذاهای جهان هستند. آنها از سلامت شما محافظت می کنند، محصول را حفظ می کنند و استفاده از تمام صیدهای بازار کشاورزان شما را تشویق می کنند. و در حالی که صحبت در مورد روده و سیستم گوارش سالم در حال حاضر بخشی از Wellness 101 است – خداحافظ، “خشن” – مهم است که حکمت شیوه های ترشی در سراسر جهان را بشناسیم. آنها همچنان برای روندهای بعدی سلامت اینجا خواهند بود.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort su tesisatçısıkuşadası escortbetroad