در مبارزه با تغییرات آب و هوایی، چین بیش از آنچه فکر می کنید انجام می دهد، اما هنوز کافی نیست

[ad_1]

وقتی صحبت از تغییرات اقلیمی می شود، هیچ کشوری مهمتر از چین نیست. این کشور بیش از مجموع سایر نقاط جهان زغال‌سنگ مصرف می‌کند و اولین تولیدکننده گازهای گلخانه‌ای است که تقریباً 30 درصد از انتشار جهانی را تشکیل می‌دهد.

تا زمانی که چین گام‌های سریعی برای کنترل انتشار گازهای گلخانه‌ای خود بردارد، هیچ راه قابل قبولی برای دستیابی به هدف توافقنامه آب‌وهوای پاریس برای محدود کردن گرمایش زمین به 1.5 درجه سانتی‌گراد (2.7 فارنهایت) یا حتی بالاتر وجود ندارد. هدف کمی جاه‌طلبانه «خیلی کمتر از 2 درجه سانتی‌گراد» است. (3.6 F).

بنابراین چین برای کمک به جهان برای جلوگیری از بدترین اثرات تغییرات آب و هوایی چه می کند و آیا به اندازه کافی انجام می دهد؟

رکورد چین مختلط است. در سال گذشته، چین نشان داده است که قصد دارد به مسیر هموار شده خود برای کمک های متواضعانه و تدریجی در مبارزه با تغییرات آب و هوایی ادامه دهد، رویکردی که برای دستیابی به اهداف پاریس مناسب نیست. با این حال، به عنوان یک کارشناس دیپلماسی محیط زیست که سال ها اقدامات چین را زیر نظر داشته است، دلایلی برای این باور دارم که چین می تواند تلاش های خود را در سال های آینده افزایش دهد.

رویکرد سنجیده چین به تغییرات آب و هوایی

یک تصور غلط رایج این است که چین یا سیاست آب و هوایی ندارد یا آن را اجرا نمی کند. واقعیت این است که چین دارای مجموعه ای پایدار از سیاست های آب و هوا و انرژی و تجربه جدی در اجرای وعده های خود به جامعه بین المللی است.

چین به دلیل تمایل به کاهش آلودگی هوا، بهبود امنیت انرژی و تسلط بر صنایع آینده، از سال 2013 به عنوان سرمایه گذار جهانی در زمینه انرژی های تجدیدپذیر مطرح بوده و مواد خام مورد نیاز این صنایع مانند معادن کبالت در آفریقا را خریداری می کند. این کشور سه برابر ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر در هر کشور دیگری دارد و استفاده از خودروهای الکتریکی در حال رشد است. تا سال 2019، حدود نیمی از وسایل نقلیه الکتریکی جهان و 98 درصد اتوبوس های برقی در چین هستند.

به طور کلی، چین به 9 هدف از 15 هدف کمی در تعهدات اقلیمی سال 2015 خود زودتر از موعد مقرر دست یافت. در دهه گذشته، زغال سنگ از حدود 70 درصد به 57 درصد مصرف انرژی کاهش یافته است.

در سپتامبر 2021، شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، اعلام کرد که چین تامین مالی نیروگاه های زغال سنگ در خارج از کشور را متوقف خواهد کرد. این احتمالاً منجر به لغو بسیاری از 65 گیگاوات نیروگاه های زغال سنگ در آسیا می شود که تقریباً سه برابر بیشتر از انتشار سالانه بنگلادش است. و برخلاف ایالات متحده، چین همچنین یک سیستم ملی تجارت آلاینده‌ها را برای بخش برق راه‌اندازی کرده است، اگرچه محدودیت سخت و سریعی برای انتشار گازهای گلخانه‌ای وجود ندارد.

وقتی صحبت از رویکرد چین به تغییرات آب و هوایی می شود، مشکل عدم اجرای سیاست نیست، بلکه فقدان جاه طلبی سیاسی است. سیاست‌های اقلیمی چین برای کشوری با درآمد متوسط ​​قابل تحسین است که اخیراً از صفوف فقرا فرار کرده است، اما مانند بسیاری از کشورهای جهان، هنوز به اندازه کافی انجام نمی‌دهد.

این امر هم در تعهدات تجدیدنظر شده چین در اجلاس آب و هوای سازمان ملل در گلاسکو در نوامبر 2021 و هم در برنامه پنج ساله فعلی آن (2021-2025) مشهود است. هر دوی اینها به صورت جزئی بهبود یافته اند، اما حفظ گرمایش زمین به زیر 2 درجه سانتیگراد را دشوارتر می کنند.

به عنوان مثال، چین به دنبال این است که ردپای کربن خود را قبل از سال 2030 به اوج برساند و تا سال 2060 کربن خنثی شود. این اهداف نرم نشان دهنده تمایل چین در مذاکرات بین المللی برای دادن وعده هایی است تا بتواند عمل کند. چین برای همسویی با اهداف توافقنامه پاریس باید سقف انتشار تعیین کند و تاریخ اوج خود را تغییر دهد.

سیاست‌های کنونی و تاریخ اخیر نیز این نگرانی را ایجاد کرده است که مصرف زغال سنگ چین در دهه 2020 به اندازه کافی سریع کاهش نخواهد یافت تا به هدف 1.5 درجه سانتیگراد برسد.

در چهار سال گذشته، سه بار چین با افزایش تولید و مصرف زغال سنگ به کمبود انرژی یا کاهش رشد اقتصادی واکنش نشان داده است. در سال 2020، تقریباً 40 گیگاوات ظرفیت زغال سنگ جدید اضافه کرد که تقریباً برابر با کل ناوگان زغال سنگ آلمان، چهارمین قدرت صنعتی بزرگ جهان است.

دلایل خوش بینی محتاطانه

چین هنوز فرصتی برای افزایش سهم خود در مبارزه با تغییرات آب و هوایی دارد.

شایان ذکر است که چین همچنان در حال توسعه سیاست هایی است که رویکرد آن را در قبال تغییرات آب و هوایی در دهه آینده هدایت می کند. این کشور دو سند کلیدی در مورد دستیابی به بی‌طرفی کربن و انتشار اوج در سال 2030 منتشر کرده است. در سال آینده، قصد دارد 30 سند ویژه بخش و استانی را برای هدایت صنایعی مانند فولاد، سیمان و حمل‌ونقل راه‌اندازی کند.

دو رویداد کلیدی در گلاسکو نیز می تواند چین را به انجام کارهای بیشتر سوق دهد.

اولاً، تعداد قابل توجهی از کشورها وعده های آب و هوایی خود را افزایش داده اند که باعث افزایش فشار بر چین می شود.

بیش از 100 کشور متعهد شده اند که تا سال 2030 انتشار متان، یک گاز گلخانه ای قدرتمند را تا 30 درصد کاهش دهند. هند متعهد شده است تا سال 2070 به انتشار خالص کربن صفر برسد و مهمتر از آن، گفته است که به طور بالقوه نیمی از برق خود را از منابع تجدید پذیر دریافت خواهد کرد. تا سال 2030. همچنین وعده های چند جانبه برای پایان دادن به جنگل زدایی، حذف تدریجی زغال سنگ و کاهش بودجه بین المللی برای سوخت های فسیلی وجود داشت.

مانند هر کشور دیگری، اقدام اقلیمی چین عمدتاً ناشی از ملاحظات سیاسی داخلی است. با این حال، در طول سه دهه گذشته، سیاست چین پاسخ داده است و توسط نیروهای خارجی، از جمله دیپلماسی، حمایت و تبادل علمی شکل گرفته است.

به ویژه، کشورهای در حال توسعه می توانند روی رویکرد چین به تغییرات آب و هوایی تأثیر بگذارند. از آنجایی که چین مدت‌هاست خود را به عنوان یک رهبر در جهان در حال توسعه معرفی کرده است و به وجهه بین‌المللی خود حساس است، ممکن است برای پکن تحمل فشار سایر کشورهای در حال توسعه دشوار باشد. این واقعیت که چندین کشور مانند هند، اندونزی و ویتنام، وعده‌های جسورانه‌تر از حد انتظار در گلاسکو را پذیرفته‌اند، ممکن است پکن را وادار کند تا اهداف تهاجمی‌تری را برای کنترل انتشار پیشنهاد دهد.

دومین پیشرفت کلیدی این است که ایالات متحده و چین به گرم شدن بسیار مورد نیاز در روابط خود در گلاسکو دست یافته اند و زمینه را برای همکاری های آینده فراهم کرده اند.

اگرچه بحث هایی در مورد اینکه آیا اقلیم از رقابت یا همکاری چین و آمریکا سود بیشتری می برد، وجود داشته است، اما این نگرانی وجود دارد که خصومت چین و ایالات متحده ممکن است مذاکرات را با شکست مواجه کند.

بنابراین وقتی در پایان اجلاس سران، چین و ایالات متحده، دومین منبع بزرگ گازهای گلخانه ای جهان، بیانیه مشترکی صادر کردند و تعهد مشترک خود را برای مقابله با تغییرات آب و هوایی تشریح کردند، بسیار خوشایند بود.

آنها توافق کردند که یک “گروه کاری برای افزایش اقدامات آب و هوایی در سال 2020” تشکیل دهند و در اوایل سال 2022 برای مقابله با انتشار گاز متان ملاقات کنند. چین همچنین نشان داده است که یک برنامه اقدام ملی متان را اجرا خواهد کرد. این مهم است زیرا چین وعده جهانی متان را امضا نکرده است و به طور سنتی گازهای گلخانه ای غیر کربنی – حدود 18٪ از کل انتشار چین – را در تعهدات خود لحاظ نمی کند.

آیا فشار کشورهای در حال توسعه و همکاری آمریکا و چین برای متقاعد کردن چین به اقدامات تهاجمی تر کافی خواهد بود؟ فقط زمان مشخص خواهد کرد، اما گلاسکو ممکن است چهارراهی بوده باشد که چین و بقیه جهان مسیر پایدارتری را انتخاب کرده اند.

[Get The Conversation’s curated weekly newsletters.]

فیلیپ استالی، استاد با استعداد دیپلماسی محیطی و دانشیار علوم سیاسی، دانشگاه دی پاول

این مقاله توسط The Conversation با مجوز Creative Commons بازنشر شده است. مقاله اصلی را بخوانید.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort android rat istanbul duşakabin fud crypter hack forum kuşadası escortmobil ödeme bozdurbirthday giftkameralı su tesisatçısıyün cami halısı