درون مرگ روان زا، پدیده «تفکر» تا مرگ

[ad_1]

در سال 1967، زنی با شکایت از تنگی نفس، درد قفسه سینه، حالت تهوع و سرگیجه در بیمارستان شهر بالتیمور بستری شد. او 22 ساله بود. او یک ماه پیش هیچ مشکل سلامتی نداشت. حالا او به شدت مضطرب، تهویه بیش از حد، عرق کرده بود و تقریباً غش می کرد.

دو هفته بعد، او در نهایت به دکتر اعتماد کرد که چه مشکلی برای او وجود دارد. تا آن زمان، او فقط چند روز فرصت داشت تا آن را حل کند. همانطور که اتفاق افتاد، این زن در روز جمعه سیزدهم در مرداب Okefenoki در فلوریدا به دنیا آمد. قابله ای که او را به دنیا آورد، در آن روز دو فرزند دیگر نیز به دنیا آورد. او به پدر و مادر دخترها گفت که هر سه بچه وسواس دارند. اولین دختر قبل از تولد شانزده سالگی می میرد. دومی قبل از بیست و یک سالگی می میرد. سومی، زن این بیمارستان، قبل از بیست و سه سالگی می میرد.

همانطور که اتفاق افتاد، اولین دختر یک روز قبل از تولد شانزده سالگی خود در یک تصادف رانندگی جان باخت. دختر دوم به بیست و یکمین سالگرد تولدش رسید. او فکر کرد که جادو شکسته است، بنابراین برای جشن بیرون رفت، اما در بار دعوا شد، اسلحه شلیک شد و او کشته شد.

این باعث شد که زن سوم بدون شک متقاعد شود که همانطور که زن پیش بینی کرده بود خواهد مرد.

سپس، یک روز قبل از تولد 23 سالگی اش، او این کار را کرد.

چنین مواردی مدتهاست که پزشکان را متحیر کرده است. در سال 1942، والتر کانن – که سندروم “جنگ یا گریز” را مطالعه کرد و نامش را گذاشت – مقاله ای با عنوان “مرگ وودو” منتشر کرد که در آن نمونه هایی از سراسر جهان از افرادی که بر اثر نفرین می میرند را بیان کرد. برخلاف معاصرانش که گمان می‌کردند «مرگ وودو» محصول ذهن‌های بدوی بیش فعال است، کانن متقاعد شده بود که این یک جنبه بیولوژیکی دارد.

با این حال، تا همین اواخر، این ایده که باورها یا ترس‌های ما می‌توانند ما را بکشند، در محافل پزشکی غربی جدی گرفته نمی‌شد، زیرا توضیحی مکانیکی برای این موضوع وجود نداشت که چگونه چیزی زودگذر مانند ذهن می‌تواند چیزی به اندازه بدن را از بین ببرد. اکنون، به لطف کار یک روانشناس و محقق بریتانیایی به نام جان لیچ، ممکن است تغییر کند، زیرا او حداقل یک مسیر را برای این پایان ناگوار ترسیم کرده است.

بیش از 20 سال پیش، لیچ، یک روانشناس بقا، شروع به بررسی این موضوع کرد که چرا برخی از افراد از اردوگاه های زندان، غرق شدن کشتی، سقوط هواپیما و سایر بلایای طبیعی جان سالم به در برده اند، در حالی که برخی دیگر این کار را نکرده اند. او سال ها تلاش کرد تا بفهمد چه چیزی در مورد بازماندگان خاص است.

لیچ وقتی به بریتانیا رسید گفت: «من مطلقاً به جایی نرسیدم. «من هیچ ویژگی خاصی از این افراد پیدا نکردم. سپس یک روز متوجه شدم که سوالم را اشتباه میپرسم. سوال واقعی این نیست که “چه چیزی باعث می شود چند نفر آنقدر خارق العاده باشند که زنده بمانند؟” سوال واقعی این است که “چرا بسیاری از مردم می میرند در حالی که نیازی به مردن نیست؟”


آیا می خواهید داستان های سلامتی و علمی بیشتری در صندوق پستی خود داشته باشید؟ در خبرنامه هفتگی دانشمند مبتذل مشترک شوید.


داستان مملو از چنین داستان هایی است که لیچ برخی از آنها را در سندی از سال 2018 گنجانده است. در سال 1607، مستعمره محکوم به فنای آمریکا در جیمزتاون خاطرنشان کرد که برخی از شهروندانش “درگذشته اند.[d] در آشویتس، کره شمالی و ویتنام، زندانیان دراز می کشند، آخرین سیگار پنهان خود را می کشند و ظرف 48 ساعت خواهند مرد. یکی از بازماندگان کشتی غرق شده، شاهد مرگ چهار نفر دیگر در اطراف خود بود. او گفت: “سرهای آنها به عقب افتاد، نور از چشمان آنها محو شد و همه چیز تمام شد.”

لیچ سال‌ها به این موارد فکر می‌کرد و در این فکر بود که چه چیزی ممکن است باعث شود که فرد از ناامیدی بمیرد. سپس، در حدود سال 2016، او بر ارتباط بین قشر جلوی مغز و عقده های پایه و نحوه تولید یا عدم تولید دوپامین در آنجا تمرکز کرد. این یک مکاشفه بود.

او گفت: “با پیشرفت‌هایی که در علوم اعصاب و شیمی اعصاب به وجود آمده است، ذرات شروع به جا افتادن می‌کنند. بعد از این همه سال تلاش برای یافتن پاسخی برای این چیز، وقتی بالاخره این کار را انجام دادم، فکر کردم “خیلی آسان است.” . این نمی تواند درست باشد.”

وقتی افراد با تهدیدی مواجه می شوند، به روش های ذهنی متفاوتی با آن برخورد می کنند. آنها یا با تهدید شکست دادن آن روبرو می شوند یا سعی می کنند از آن فرار کنند. این به عنوان “مقابله فعال” شناخته می شود.

از آنجایی که کانن برای اولین بار پاسخ “جنگ یا پرواز” را توصیف کرد، گزینه سوم به لیست اضافه شد: فریز. این به عنوان “مقابله غیرفعال” شناخته می شود و زمانی رخ می دهد که تهدید قریب الوقوع تلقی شود. این راهی برای بدن برای صرفه جویی در انرژی است تا زمانی که تهدید از بین برود.

اما گاهی اوقات تهدید – یا احساس آن – از بین نمی رود. لیچ گفت: در این مورد، ممکن است فرد امید به فرار را از دست بدهد و “قشر جلوی مغز عمداً تولید دوپامین را در عقده های قاعده ای مهار می کند.” “این به احساس ناامیدی مربوط می شود.” اگر این برای مدت طولانی ادامه یابد، ممکن است شروع مجدد تولید دوپامین غیرممکن باشد. فرد در این موقعیت یک “مارپیچ جدا شدن” را شروع می کند که شامل پنج مرحله است:

1) برداشت

2) بی تفاوتی

3) ابولیا (از دست دادن واکنش عاطفی، ابتکار و اراده)

4) آکینزی (عدم پاسخ به محرک های خارجی، حتی درد).

اکثر افرادی که وارد این چرخش عصبی می شوند قبل از رسیدن به پایین از آن خارج می شوند. آنها اطلاعات جدید را می پذیرند. آنها خود را با شرایط جدید وفق می دهند. اما تعداد معدودی که این کار را نمی کنند می توانند در مرحله پنجم قرار گیرند: مرگ روانی. نور از چشمانشان خارج می شود. خداحافظی می کنند. آنها می توانند برای مدتی شادی کنند، انگار بالاخره هدفی دارند که می توانند تصور کنند، راه حلی برای مشکلشان: این هدف جدید مرگ است. و در عرض یک روز می روند.

در ماه ژانویه، لیچ در کنفرانسی از انجمن روان‌شناسی بریتانیا با عنوان «سندرم دوجنسیتی: آسیب‌شناسی مرگ روان‌زا» سخنرانی خواهد کرد که در آن طرز تفکر خود را در مورد این فرآیندها و پیامدهای آن توضیح خواهد داد. اما برخی در این زمینه قبلاً آن را به عنوان یک قطعه گمشده از پازل ذهن و بدن می دانند.

ساریتا رابینسون، که عصب‌روان‌شناسی شناختی و زیست‌شناسی روانی در دانشگاه مرکزی لنکشایر تدریس می‌کند، گفت: «کاری که سند جان انجام داد، در واقع پر کردن این شکاف و گفتن است: «ببینید، جسم مهم است، بله.» اگر در اردوگاه کار اجباری هستید و غذای کافی ندارید، در نهایت شما را می کشد. اما در واقع، فشار روانی قرار گرفتن در این محیط شدید نیز می‌تواند بر شانس زنده ماندن شما تأثیر بگذارد.»

رابینسون این را در زندگی خود زمانی که همسایه سالخورده ای به بیمارستان فرستاده شد دید. رابینسون به یاد می‌آورد: «او خیلی خوب کار می‌کرد. سپس مشاوران صبح آمدند و به او گفتند که سرطان دارد و به همین دلیل حالش خیلی بد است. در آن لحظه، او فقط پایین آمد و همان روز بعد از ظهر مرد. او در این لحظه به معنای واقعی کلمه سرگرم زندگی است.»

گزارش های حکایتی بیشماری از مرگ و میر بلافاصله پس از تشخیصی مانند ایدز یا سرطان وجود دارد که در آن به نظر می رسد نام این بیماری به عنوان یک نفرین عمل می کند. مدل لیچ از سندرم دیس‌کسی مکانیسم مشترکی را پیشنهاد می‌کند.

دیوید کیسان، که ریاست دپارتمان روانپزشکی و علوم رفتاری در مرکز یادبود سرطان اسلون کترینگ در شهر نیویورک را بر عهده داشت، در حال مطالعه اثرات منفی «تضعیف روحیه» است که با افسردگی متفاوت است و همچنین ممکن است کلید درک سندرم دیسکسیونالیسم باشد.

کیسان می گوید: «افسردگی از دست دادن شادی، شادی و لذت در اینجا و اکنون است. «تضعیف روحیه آینده‌محور است، که نمی‌توانم از روزها، هفته‌ها، ماه‌های آینده لذت ببرم».

به گفته کیسان، این توانایی برای ایجاد یک مسیر معنادار (یا حتی ممکن) به آینده مربوط به زنجیره‌های دوپامین ما است، در حالی که افسردگی بیشتر با زنجیره‌های سروتونین مرتبط است. وقتی فردی ناامید یا بی روح می شود، آن قسمت از مغز که با امید مرتبط است به درستی عمل نمی کند.

کیسان می‌گوید: «تضعیف روحیه می‌تواند ناشی از مبارزه برای مقابله با استرس یا یک رویداد باشد، که ممکن است شامل بیماری پزشکی یا گرفتار شدن در مشکلی باشد که نمی‌توانید کنترل کنید. سرطان یک بیماری فوق العاده است که باعث می شود بیماران زندگی وجودی داشته باشند. “

لیچ از زمانی که شروع به نوشتن در مورد این موضوع کرده است، همین موضوع را دیده است.

او می‌گوید: افرادی که در بخش‌های انکولوژی کار می‌کنند، با بیمارانی که انواع مختلف سرطان تشخیص داده شده‌اند، با من تماس گرفته‌اند. و گاهی اوقات وقتی متوجه می‌شوند که سرطان دارند، بعضی‌ها، نه همه، ناگهان پایین می‌روند و از مدلی که من تعریف کرده‌ام پیروی می‌کنند و خیلی سریع می‌میرند، حتی اگر لازم نیست به این زودی بمیرند.»

بنابراین، در حالی که اردوگاه های زندان و کشتی های غرق شده ممکن است در این دنیا نادر باشد، شیوع مرگ و میر ناشی از ناامیدی ممکن است بیشتر از آن چیزی باشد که کسی بداند.

کیسان می‌گوید: «همان پدیده‌هایی که جان در اردوگاه‌ها مشاهده کرد، دقیقاً با پدیده‌هایی که در سرطان‌شناسی، مراقبت‌های تسکینی و بیماری‌های پیشرفته مطالعه می‌کنیم، مطابقت دارد». و شما می توانید آنها را در شهروندان عادی، در هر شهر در سراسر آمریکا پیدا کنید.”

درباره مرگ و مردن:

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر