جهت مشاهده اینجا کلیک نمایید

2- برای حواله هایی که از شماره شبا در آنها استفاده می گردد، نیاز به دانستن، ذکر و کنترل هیچگونه اطلاعاتی نظیر نام بانک، نام یا کد شعبه، شماره حساب، نوع حساب و درگیری با کدهای مختلف و گوناگون ندارید. آن دسته از مواردی که نمیتوان از طریق شماره کارت شماره شبا را به دست آورد به ۲ علت است: یکی آن که شمارۀ حساب برخی کارتها برروی آنها درج نشده و دیگری اینکه برخی از کارتها به چندین شماره حساب متصلاند. نکته مهم: اگر زمانی نیاز باشد شمارۀ شبای خود را به دیگری بدهید، امنیت حساب بانکیتان به خطر نمیافتد؛ اما هیچوقت اطلاعات کارتتان را برای کسی نفرستید. ۱- شبا تمام اطلاعات یک شماره حساب معمولی را شماره حساب بانک سپه دارد . از طرف دیگر سرعت عملیات انتقال وجه به سامانهای که برای این منظور استفاده میشود بستگی دارد. بنابراین با راه اندازی این دو سیستم می توان گفت که انتقال پول به یک حساب در بانک دیگر همان قدر ساده شده است که دریافت پول و سپرده گذاری در یک حساب در همان بانک ساده است. در برخی موارد که اصلاً هم کم نیستند، برای انجام نقل و انتقال پول بانکی یا دریافت مبلغی، از شما شماره شبا را میخواهند؛ آن موقع شاید کمی سردرگم شوید و نحوه استعلام و دریافت شماره شبای حساب بانکی خود را بلد نباشید، اما اگر بدانید همین شبا شما را از شر چه دردسرهایی راحت کرده، فرایند پیدا کردن شبای حسابتان را سخت نمیگیرید!

تبدیل شماره کارت و سپرده بانک انصار به شبا این امکان با راهاندازی سامانه ساتنا (سامانه تسویه ناخالص آنی) و پایا (سامانه پایای الکترونیکی) از سوی بانک مرکزی امکانپذیر شده و از مهمترین دستآوردهای آن تسهیل حداکثری نقل و انتقالات و هرچه کمتر شدن درخواست انواع وجوه نقد بوده، همچنین راهاندازی این شیوه به شدت آمدوشد به شعبهها را کاهشداده و به هرچه امنتر شدن انتقال پول انجامیده است. از طرفی، گاها برخی از سازمان ها و نهادها مثل سازمان بورس، سجام، ثبت نام در سامانه تهران من شهرداری تهران، سازمان خصوصی سازی و غیره جهت پرداخت سود یا ثبتنام در سامانه، از شما، شماره شبا طلب می کنند که ۹۹ درصد مردم، این شماره را نمی دانند و دانستنش برای تکمیل فرم ها و دریافت سود سهام عدالت و سود سهام و دریافتی از سازمان ها و نهادها، الزامی است. «شبا» یا شماره حساب بانکی ایرانيان، بمنظور تسهیل و استاندارد سازی مبادلات بین بانکی و بین المللی بانک های کشور، توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و مطابق با استاندارد 13616-ISO ، تعریف و تبیین شده است و امروز برای بسیاری از فعالیت های اقتصادی از جمله انجام عملیات پایا و ساتنا، دریافت سود یا آزادسازی سهام عدالت، ثبت نام در سجام و دریافت کد بورسی برای خرید و فروش در بازار بورس ثبت این نوع شماره حساب ضروری است.

گزارش یارانه های واریزی به حساب. سامانه های حواله الکترونیکی کشور “ساتنا” و “پایا” بر اساس “شبا” فعالیت می نمایند، بنابراین دانستن “شبا”ی حساب برای انجام حواله بین بانک ها برای همه مشتریان بانک ها ضرورت دارد. در همین صفحه میتوانید با کلیک بر روی نام بانک به مبدل شبای آن بانک دسترسی پیدا کنید و به صورت آنلاین شبای حساب خود یا حساب دیگران را به دست بیاورید. سامانه رده راه چارهای برای این موضوع در نظر گرفته و اهداف خود را بر روی سادهسازی مفاهیم بانکی متمرکز کرده است. با ارسال پیام کوتاه به سامانه پیامکی و شماره گیری 300066 می توانید شماره شبا بانک تجارت را به راحتی دریافت کنید. ضمنا، مظلع باشید که سامانه پیامکی : با ارسال عدد ۲ به شماره ۳۰۰۰۶۹۰۵ تمامی شماره حسابها و شناسه شبای خود را در بانک ایران زمین از طریق پیامک دریافت نمایید. برای هر دو مورد، کافی است به صفحۀ تبدیل شماره حساب به شناسه شبا بانک ایران زمین بروید و با وارد کردن اطلاعات (شماره حساب یا شماره کارت) شبای حسابتان را دریافت کنید. سپس به صفحۀ دیگری منتقل میشوید و آنجا کافی است اطلاعات خواسته شده را وارد کنید تا شماره شبا اعلام شود.

برای انجام تمامی مواردی که گفتیم، کافی است به صفحۀ دریافت شبا (شناسه حساب بانکی ایران) رفته و از بخش مربوطه، اقدام کنید. ساختار شماره شبا همان طور که گفتیم، از بیست و شش کاراکتر تشکیل شده و این شماره از سمت چپ نوشته می شود و شروعش با IR است. برای دریافت شماره شبا مخصوص هر بانک، فرایند خاصی در همان بانک طی میشود. هر حسابی که شما در بانک افتتاح میکنید، برای آن یک شماره حساب تعریف میشود. در هر صورت برای هر حسابی که در بانک افتتاح میکنید، یک شماره حساب تقدیم شما میشود. هر شماره حساب بانکی، قابل تبدیل به یک شماره حساب “شبا” است . هر شماره حساب بانکی، قابل تبدیل به یک شماره حساب «شبا» خواهد بود. در واقع شماره مشتری، شناسۀ منحصربهفرد هر مشتری در بانک مربوطه است. برای دریافت شماره شبا بانک تجارت نیز میتوانید شماره حساب خود را در بخش مربوطه وبسایت وارد کنید. هر کدام از موارد بالا را که دارید، به صفحۀ دریافت شماره شبا بانک مسکن بروید و روی دکمه مربوطه کلیک کنید.

ایندکسر

دیدگاهتان را بنویسید