جنگ ثبت اختراع واکسن کووید در داروهای HIV به موازات دردسرساز است

[ad_1]

در سال 1998، انجمن داروسازی آفریقای جنوبی با 39 شرکت داروسازی متحد شد تا از دولت نلسون ماندلا برای تعلیق قراردادهای تجاری بین‌المللی که از پتنت‌های داروهای ضدرتروویروسی برای HIV محافظت می‌کرد، شکایت کند.

در طول کارآزمایی، تخمین زده شد که از هر نه آفریقای جنوبی، یک نفر به HIV مبتلا شده است و هزینه تهیه داروی ثبت شده برای 4.7 میلیون نفر در کشور که به آن نیاز دارند، تا حد زیادی غیرقابل تحمل بود.

نلسون ماندلا در یک مصاحبه تلویزیونی با دفاع از تصمیم خود برای دور زدن توافقنامه WTO در مورد حمایت از مالکیت معنوی گفت: “من فکر می کنم که داروسازی ها از وضعیت کشورهایی مانند آفریقای جنوبی – در کشورهای در حال توسعه – سوء استفاده می کنند، زیرا آنها قیمت های گزافی را اعمال می کنند که فراتر از آن است. ظرفیت متوسط ​​افراد HIV/AIDS این کاملا اشتباه است و باید محکوم شود.»

ماندلا ادامه داد: «دولت حق دارد با این وضعیت مواجه شود، به داروهای ژنریک متوسل شود و این یک اشتباه فاحش برای شرکت‌ها، برای داروسازی است که دولت را به پای میز محاکمه بکشانند».

ماندلا با تصمیم به نادیده گرفتن قوانین ثبت اختراع، این تصمیم اخلاقی گرفت که نجات جان افراد مهمتر از حمایت از حقوق مالکیت خصوصی است. شرکت های داروسازی می گویند که اگر کشورهای در حال توسعه بتوانند به طور موثر داروهای آنها را بدزدند، انگیزه کمتری برای کشف داروهای جدید در آینده خواهند داشت که می تواند جان میلیون ها نفر را نیز نجات دهد.


آیا می خواهید داستان های سلامتی و علمی بیشتری در صندوق پستی خود داشته باشید؟ در خبرنامه هفتگی دانشمند مبتذل مشترک شوید.


بیست و سه سال بعد، تاریخ تکرار می شود. در اکتبر 2020، آفریقای جنوبی و هند متوجه شدند که تعداد زیادی از قراردادهای پیش خرید واکسن کووید-19 توسط کشورهای ثروتمند در حال مذاکره است، به این معنی که این کشورها ابتدا واکسن را دریافت خواهند کرد. دو کشور به سازمان تجارت جهانی رفتند و خواستار تعلیق حق ثبت اختراع برای همه داروها و فناوری‌های مرتبط با کووید شدند تا کشورهای در حال توسعه بتوانند به تنهایی واکسن تولید کنند بدون اینکه نیازی به کمک‌های مالی COVAX یا کمک‌های کشورهای ثروتمند داشته باشند.

معلوم شد که حق داشتند نگران باشند. بر اساس گزارش نیویورک تایمز کووید، 74 درصد از همه واکسن‌های کووید-19 به کشورهای با درآمد بالا و متوسط ​​اختصاص داده شده است، در حالی که کمتر از 1 درصد به کشورهای کم‌درآمد اختصاص یافته است. در کشورهای ثروتمند، واکسن های تقویت کننده بیشتری نسبت به واکسن های منفرد در افراد فقیر تزریق می شود. در تمام این مدت، کشورهایی با درآمد متوسط ​​پایین‌تر، بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از این ویروس را متحمل شده‌اند.

لابی داروسازی بلافاصله به پیشنهاد آفریقای جنوبی و هند حمله کرد. از جمله استدلال های آنها این بود که حتی اگر آنها از حق ثبت اختراع خود صرف نظر کنند، تولیدکنندگان کافی در جهان در حال توسعه برای تولید واکسن وجود ندارد – و آنها استدلال کردند که حتی اگر وجود داشته باشد، سال ها طول می کشد تا انتقال های فنی مورد نیاز برای ایجاد آنها باشد. در حال اجرا این احتمالاً درست نیست: این هفته پزشکان بدون مرز 120 سازنده در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین را با الزامات فنی و استانداردهای کیفی مورد نیاز برای تولید واکسن‌های mRNA شناسایی کردند.

اما با کنار گذاشتن بحث‌های فنی برای اینکه چه کسی چه کاری می‌تواند انجام دهد، سؤال بزرگ‌تر این نیست که چه کسی باید اجازه تولید واکسن را داشته باشد – بلکه این است که چه کسی در وهله اول حق اخلاقی داشتن آن را دارد.

واکسن‌های ضد کووید که در کشورهای با درآمد بالا استفاده می‌شوند تا حد زیادی – در برخی موارد کاملاً – با بودجه عمومی ساخته شده‌اند. واکسن AstraZeneca در موسسه جنر در دانشگاه آکسفورد با 99 درصد بودجه عمومی اختراع شد. مدرنا 100٪ بودجه خود را برای عملیات از عملیات Warp Speed ​​دریافت کرد و واکسن Pfizer / BioNTech تقریباً نیم میلیارد دلار از دولت آلمان تأمین شد. شرکت‌های داروسازی نیز مبالغ هنگفتی از پول خود را برای تولید واکسن سرمایه‌گذاری کرده‌اند که بدون آن نمی‌توانستند به این سرعت واکسن تولید کنند.

اما بیایید وانمود کنیم که مردم در هیچ چیز سرمایه گذاری نمی کنند و تنها تعداد انگشت شماری از شرکت های داروسازی چند ملیتی این ریسک را پذیرفته اند و میلیون ها دلار برای تولید واکسن سرمایه گذاری کرده اند. مطمئناً شرکت های داروسازی برای سرمایه گذاری و خدمات بزرگی که با ارائه داروهای نجات دهنده به بشریت ارائه می کنند، مستحق پاداش هستند.

اما این جایزه چقدر باید باشد؟ آیا چند میلیون کافی است؟ چند میلیارد چطور؟ فایزر اعلام کرد که امسال 33.5 میلیارد دلار فروش واکسن خود را تولید خواهد کرد. حتی پس از برداشتن بخشی که شرکت‌های دارویی می‌گویند برای تولید داروهای جدید سرمایه‌گذاری مجدد خواهد شد، سهامداران فایزر میلیاردها دلار برای جوراب‌های کریسمس خود باقی می‌مانند.

جامعه غربی مدتهاست که حق مالکیت خصوصی را تضمین کرده است. به قول قدیمی ها تملک 9/10 قانون است. بدیهی است که شرکت های داروسازی حق دارند اموال خود – در این مورد واکسن – را به هر کس که می خواهند و به هر قیمتی که خوب می دانند بفروشند. با این حال، جوامع غربی نیز بر اساس اصول روشنگری، از جمله حق “زندگی، آزادی، و جستجوی خوشبختی” اداره می شوند. پس وقتی این حقوق با هم برخورد می کنند چه اتفاقی می افتد؟ آیا حق «حیات» کسی باید به این معنا باشد که او حق تصاحب اموال شخصی دیگری را دارد؟ نمایندگان لابی دارویی احتمالاً نه می گویند، در حالی که حامیان سلامت جهانی احتمالاً بله خواهند گفت.

از آنجایی که من با دختر هشت ساله ام در خانه تنها هستم و ناامیدانه سعی می کنم از تماشای اولین فیلم هری پاتر برای صدمین بار اجتناب کنم، تصمیم گرفتم توجه او را از تلویزیون منحرف کنم و از او بپرسم که چگونه این معضل اخلاقی را حل می کند. او به شکلی معمولی کودکانه پاسخ داد: شرکت‌های داروسازی خیلی مهربان نیستند و اگر افراد بیمار به واکسن نیاز داشته باشند، باید به پلیس مراجعه کنند و از شرکت‌های دارویی بخواهند واکسن را به آنها بدهند. حدس می‌زنم هر دختر یک روزنامه‌نگار چپ‌گرا احتمالاً به این موضوع اخلاقی پاسخ مشابهی بدهد، اما من بسیار علاقه مند هستم که بشنوم بچه‌های C-Suite فایزر چه واکنشی نشان خواهند داد.

بچه ها معمولاً در پاسخ به سؤالات فلسفی سیاه و سفید که هیچ تفاوت ظریفی ندارند، بسیار خوب هستند. ولدمورت بد است، هری پاتر خوب است. کشتن مردم اشتباه است، دزدیدن شکلات سفید مادر هم اشتباه است. مردم میلیاردها دلار سرمایه گذاری می کنند. میلیون ها زندگی در خطر است، همراه با امیدها و رویاهای بازگشت به “روش عادی زندگی”. اگر حقوق مالکیت خصوصی واکسن‌های کووید-19 از شرکت‌های داروسازی سلب شود، چه کسی می‌گوید که در مورد داروهای HIV یا دیابت چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

خوشبختانه برای سیاستمداران، مشاغل آنها در حال حاضر توسط کودکان در سن دبستان تهدید نمی شود. اما از نمایندگان سازمان تجارت جهانی اساساً همان سؤال پرسیده می شود، اما با تفاوت های ظریف بیشتری که می تواند به راحتی این سؤال اصلی را تضعیف کند که چگونه جامعه جهانی باید سازماندهی شود تا به یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی پاسخ دهد. بیش از یک سال است که از شورای WTO که مسئول موافقتنامه های مالکیت معنوی است خواسته شده است که پیشنهاد آفریقای جنوبی و هند مبنی بر انصراف از مالکیت معنوی را بررسی کند. تاکنون هیچ اتفاق ملموسی رخ نداده است. اگر نمایندگان ندانند با امتناع چه کنند، ممکن است بتوانند برای مشاوره به فرزندان خود مراجعه کنند، زیرا قطب نما اخلاقی آنها سالم تر است.

سوال جالب دیگری که باید از فرزندان خود بپرسید این است که مردم در ازای دریافت واکسن و دادن آن به کشورهای فقیر، چه مقدار پول باید به شرکت های داروسازی بدهند. دخترم گفت: شاید پنج یا ده یورو. برای او، این پول زیادی است.

بیشتر از شارلوت کیلپاتریک بخوانید:

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum mobil ödeme bozdursu tesisatçısıMobil Ödeme Bozdurma beğeni satın alMobil Ödeme Nakite ÇevirmeTürk Telekom Mobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme Bozdur 7/24html nullednulled themes1xbet-girişbuy instagram followersMobil Ödeme BozdurmakronosslotkronosslotkronosslotkronosslotkronosslotkronosslotViagraMobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme Nakite ÇevirmeMobil Ödeme Nakite Çevirme