جمع آوری داده ها – زمانی که از شما خواسته می شود به جای پول داده اضافه کنید


تماس های جمع آوری کمک های مالی بخشی از زندگی روزمره است، چه آنلاین و چه آفلاین.

درخواست کمک های مالی از طریق پست، ایمیل، رسانه های اجتماعی و پیام های متنی ارسال می شود. صندوق‌داران در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و سوپرمارکت‌ها از شما می‌پرسند که آیا می‌خواهید در امور خیریه شرکت کنید؟ اگر در ایالات متحده هستید، ممکن است متن های تقریباً دائمی دریافت کنید که از شما می خواهند در مبارزات سیاسی شرکت کنید.

در کتاب خود چگونه می‌دهیم، من بررسی می‌کنم که چگونه اقدامات بخشش فراتر از اهدای پول به سازمان‌های غیرانتفاعی است، از جمله یک روند صعودی جالب که من آن را جمع‌آوری داده می‌نامم. این اصطلاحی است که من هنگام نوشتن کتاب برای توصیف سازمان‌های غیرانتفاعی یا محققانی که خواهان اهدای داده‌ها هستند، ابداع کردم.

شاید تعجب آور باشد که جمع آوری داده ها کاملاً جدید نیست. برای مثال، تحقیقات پزشکی مدت‌هاست که برای شرکت در آزمایش‌های بالینی برای جمع‌آوری داده‌های کافی برای مطالعه یک بیماری به داوطلبان متکی بوده است.

مراحل شرکت در کارآزمایی‌های بالینی – ثبت نام، مطالعه پروتکل‌ها، موافقت با ارائه داده‌های شما – برای محدود کردن آسیب‌هایی طراحی شده‌اند که وقتی محققان به سادگی داده‌های افراد را می‌گیرند، ممکن است به دنبال داشته باشد. این پروتکل‌ها، هر چند ناقص، اهدای اطلاعات آگاهانه را از تجربه معمول داده‌های آنلاین متمایز می‌کنند، جایی که شرایط خدمات شرکت‌ها ادعاهای گسترده‌ای را برای آن‌ها ارائه می‌کند و کاربران را با حق انتخاب کمی و حتی پول کمتری برای محافظت از آنها می‌گذارد.

برنامه های کاربردی برای این وجود دارد

یکی از دلایل افزایش جمع‌آوری داده‌ها این است که انجام آن به دلایل تکنولوژیکی آسان‌تر می‌شود.

برای مثال، اپل کیت تحقیقاتی را در سال 2015 منتشر کرد. این مجموعه پروتکل‌های نرم‌افزاری است که به محققان پزشکی اجازه می‌دهد مطالعاتی را طراحی کنند که مستقیماً از داده‌های آیفون فرد استفاده می‌کند.

برای شرکت در نظرسنجی تلفنی، افراد یک برنامه نظرسنجی را دانلود می کنند. بهترین تحقیق از فرآیندهای رضایت استفاده می کند که اشکال قانونی معمول نیستند و یکی از این دکمه های «موافقم» در پایان است. در عوض، این فرآیندهای رضایت افراد را ملزم می‌کند که از تلفن خود به گونه‌ای استفاده کنند که فقط داده‌های خاصی را که محققان جمع‌آوری می‌کنند تولید کند.

به عنوان مثال، فرآیند رضایت برای مطالعه بیماری پارکینسون ممکن است از شما بخواهد که انگشتان خود را روی صفحه نمایش بکشید و سپس تلفن را در جیب خود بگذارید و در اتاق راه بروید. این اقدامات داده هایی را تولید می کند که نشانه هایی از لرزش در دست ها و حرکت را نشان می دهد.

مطالعه‌ای در صنعت مراقبت‌های بهداشتی سیار از سال 2021، بیش از 1500 پروژه تحقیقاتی را بر اساس داده‌های سلامت دیجیتال با ResearchKit شمارش کرد.

کاربران اندروید نیز می توانند از طریق اپلیکیشن Google Health Studies که در سال 2020 راه اندازی می شود، در مطالعات مشابه شرکت کنند.

برخی از برنامه ها برای پرندگان است

اما اهدای داده های تسهیل شده توسط فناوری بیشتر از تحقیقات پزشکی افزایش یافته است.

برنامه‌هایی مانند eBird که توسط آزمایشگاه پرنده‌شناسی دانشگاه کورنل اجرا می‌شود، و iNaturalist، که همکاری بین نشنال جئوگرافیک و آکادمی علوم کالیفرنیا است، به کمک‌های تلفن همراه برای تقویت پایگاه‌های اطلاعاتی تنوع زیستی خود متکی هستند.

ابتکارات علوم مدنی، که به عنوان ابتکارات علمی مدنی نیز شناخته می‌شوند، از همه چیز، از مانیتورهای کیفیت آب گرفته تا اعداد پروانه‌ها پشتیبانی می‌کنند. این ابتکارات مانند بسیاری از وب سایت های تبارشناسی بر داده های ارائه شده تکیه دارند.

جمع آوری داده ها همچنین مستندسازی تاریخ جوامع خاص را تسهیل می کند.

به عنوان مثال، آرشیو دنشو، یک مخزن آنلاین از آثار تاریخی مرتبط با اسارت آمریکایی های ژاپنی-آمریکایی در طول جنگ جهانی دوم، حاوی عکس ها، نامه ها و مقالات روزنامه های اهدایی است.

نیروهای دیگر این روند را هدایت می کنند

تغییرات قانونی، نوآوری سازمانی، جنبش های اجتماعی و افزایش توجه به آسیب های داده های متمرکز نیز در انتشار این رویه نقش دارند.

در بریتانیا، رانندگان سفر مشترک می توانند داده های خود را در Workers’ Info Exchange ارائه دهند. که به عنوان WIX شناخته می شود، از اطلاعات جمع آوری شده و تجزیه و تحلیل شده برای محافظت از حقوق کارگران و مبارزه با “اخراج بردگان” استفاده می کند – زمانی که شرکت ها الگوریتم هایی را طراحی می کنند که به طور خودکار کارگران را بدون دخالت انسانی اخراج می کنند.

سازمان‌هایی مانند WIX به افراد وابسته هستند تا به داده‌هایشان دسترسی داشته باشند، حقی که توسط اتحادیه اروپا و در کالیفرنیا از طریق قانون حفظ حریم خصوصی مصرف‌کننده کالیفرنیا تضمین شده است.

به حل مشکلات ناخوشایند کمک می کند

همانطور که سیستم های دیجیتال برای زندگی روزمره حیاتی تر می شوند، داده های اهدایی می تواند به پاسخگویی به سوالات بیشتر کمک کند.

Consumer Reports با جمع آوری انواع قبوض تلویزیون کابلی داده ها را جمع آوری می کند. این داده ها به کارآگاهان این گروه کمک می کند تا ادعاهای شرکت ها در مورد سرعت، دسترسی و قیمت گذاری پهنای باند را ارزیابی کنند.

موزیلا، سازنده غیرانتفاعی مرورگر فایرفاکس، یک افزونه مرورگر به نام Rally منتشر کرده است. این امر اشتراک گذاری آنلاین داده ها را با محققان دانشگاهی آسان تر می کند.

و Kaiser Health News و رادیو عمومی ملی برای بررسی لایحه ماه همکاری کرده اند. از طریق این همکاری، خبرنگاران خبری در مورد هزینه های پنهان و هزینه های مرموز که در سیستم پزشکی ایالات متحده یافت می شوند، تحلیل و گزارش می دهند.

زمانی که بازیابی داده ها در نوسان است

هر چه جمع‌آوری داده‌ها از همه آسان‌تر باشد، برنامه‌ریزی مجرمان، ارائه ابزارهایی برای کنترل اطلاعات افراد و اطمینان از اینکه شرکت‌کنندگان با یکدیگر با احترام رفتار می‌کنند، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

به عنوان مثال، برنامه iNaturalist در بسیاری از کلاس‌های درس استفاده می‌شود و دانش‌آموزان دوست دارند جوک‌هایی بسازند که همکلاسی‌های خود را به‌عنوان حشره یا مار مشخص کند. از آنجایی که در سراسر جهان از آن استفاده می شود، صلاحیت فرهنگی و زبانی بسیار مهم است. آنچه ممکن است در یک زمینه بی دقت به نظر برسد، در جای دیگر می تواند عمیقاً توهین آمیز باشد.

داده های دیجیتال به اشتراک گذاشته شده از طریق شبکه های آنلاین – به ویژه آنهایی که برای منافع عمومی هستند – نیاز به توجه دقیق برای محافظت از ایمنی شرکت کنندگان دارد. به عنوان مثال، افراد ممکن است بخواهند داده هایی را در مورد اینکه چقدر پیش رفته اند اهدا کنند، اما نه اینکه کجا رفته اند. اگرچه تنظیمات پیش‌فرض تلفن می‌تواند انتقال داده‌های مکان را آسان‌تر کند و به محققان این امکان را می‌دهد که مسافت طی شده را با پای پیاده محاسبه کنند تا ایمنی کاربر در اولویت قرار گیرد، برنامه‌ها می‌توانند مسافت را از طریق تلفن بدون انتقال موقعیت مکانی شخص محاسبه کنند.

همچنین تلاش برای دسترسی منصفانه به افرادی که می‌خواهند داده‌های خود را برای این اهداف اهدا کنند، مهم است، که دشوار است زیرا همه صاحب یک گوشی هوشمند نیستند. و من معتقدم که شرکت کنندگان در این مطالعات باید رضایت معنی داری بدهند که در هر زمان می توان آن را پس گرفت.

در طول سال ها، شرکت کنندگان در جنبش علوم مدنی منابع و راهنماهایی را برای ارتقای مدیریت خوب داده ها و کاهش آزار و اذیت افراد درگیر در این تلاش ها ایجاد کرده اند. هدف آنها فعال کردن مشارکت عادلانه، اولویت دادن به امنیت داده ها و اجازه دادن به افراد برای کنترل داده های خود است. در برخی موارد، حفاظت از هویت کسانی که داده‌ها را اهدا می‌کنند، بسیار مهم است.

برای کسانی که از iNaturalist استفاده می کنند، مدیران انجمن و سطوح آموزشی ویژه ای وجود دارد، به عنوان مثال، قوانینی برای متصدیان که وب سایت او را اداره می کنند.

اقدامات داوطلبانه مانند این ارزشمند است. اما من فکر می کنم اهدای داده ها باید تنظیم شود. کارشناسان بسیاری با تجربه حرفه ای و زنده در زمینه آسیب های آنلاین، حقوق داده ها، ایجاد جامعه و امور بشردوستانه برای اطلاع رسانی در مورد چنین تلاش هایی وجود دارند.

لوسی برنهولز، محقق ارشد بشردوستی و جامعه مدنی، دانشگاه استنفورد

این مقاله توسط The Conversation با مجوز Creative Commons بازنشر شده است.


https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر