با تشکر، ماری کاندو: چگونه ترس از بی نظمی تقریباً به ازدواج من پایان داد

[ad_1]

دوست‌داشتنی‌ترین سازمان‌دهنده نتفلیکس با تغییری بازگشته است: نمایشی حرفه‌ای به همین نام، “شادی درخشان با ماری کاندو”، تمرکز خود را از درونی؛ داخلی سفارش به خارجی نظم – مقوله ای که شامل تجارت، روابط و جامعه می شود. برای آن دسته از بینندگانی که مانند من به معنای واقعی کلمه در حضور یک بی نظمی وحشتناک مضطرب هستند، یک برنامه تلویزیونی که هرج و مرج را در 45 دقیقه به نظم تبدیل می کند چیزی جز یک رویا نیست.

در واقع، در حالی که آموزه‌های کوندو جذابیت توده‌ای آشکاری دارد، یک گروه جمعیتی خاص وجود دارد که به‌ویژه جذب این نوع نمایش‌های سازمان‌دهی خانگی می‌شود: کسانی که مانند من از وضعیتی به نام آتاکسوفوبیا رنج می‌برند.

کلمه آتاکسوفوبیا از کلمه یونانی گرفته شده است آتاکسیکه به معنی “از کار افتاده” است. به طور خاص، آتاکسوفوبیا نوعی از فوبیا است که در آن فرد مبتلا در حضور یک اختلال، غرق شده و مضطرب می شود. می‌توانید ببینید که چگونه تماشای ماری کاندو که خانه‌ای را از یک فاجعه به یک خانه عالی تبدیل می‌کند، می‌تواند الهام بخش ماهایی باشد که از آتاکسوفوبیا رنج می‌برند.

دلایل برای اینکه چرا یک فرد ممکن است به آتاکسوفوبیا مبتلا شود متفاوت است، اما دلیل اصلی تقریباً همیشه شامل سابقه تروما است که در آن فرد مبتلا استرس عاطفی همراه با یک محیط نامرتب را تجربه کرده است. این بینندگان با چشم‌اندازهایی از وسایل ذخیره‌سازی هماهنگ رنگی که در چشمانشان برق می‌زند، به پایان خوش Sparkling Joy می‌روند.

از زمانی که یادم می‌آید، میزهای آشپزخانه خانواده‌ام آنقدر با کاغذها و اشیاء مختلف چیده شده بودند که جایی برای درست کردن ساندویچ وجود نداشت. بوی تعفن ادرار گربه از کمدها می پیچید. خز سگ به فرش آبی چسبیده بود و حتی گاهی اوقات به طور غیرقابل توضیحی در غذای من ظاهر می شد. از فکر دعوت دوستان منزجر شدم. گاهی اوقات آنقدر از این بهم ریختگی خسته می شدم که تمام خانه را به تنهایی تمیز می کردم، فقط برای اینکه ببینم چقدر سریع به حالت هرج و مرج که توسط والدینم تسهیل شده بود، برمی گشت.

من تنها کسی نبودم که نگران این آشفتگی بودم. این امر پدر و مادرم را آنقدر ناامید کرد که باعث برانگیختن طغیان‌های عصبانیت شد که آنها را مجبور کرد همه چیز را از داخل یک کیسه زباله سیاه بزرگ که با گوش دادن به موسیقی با صدای بلند با همه چیزهایی که در دست داشتند را پاک کنند.

موسیقی متنی که این پاکسازی های دوره ای را همراهی می کرد، در ذهنم سوخت تا جایی که وقتی بعد از مدرسه به خانه برگشتم و این موسیقی را شنیدم، سریع تغییر مسیر دادم و به جای دیگری رفتم.

کابوس ها تا امروز ادامه دارد. من به طور دوره ای در نیمه های شب با قلب تپنده از خواب بیدار می شوم و خواب خانه ای را می بینم که همیشه شلوغ است. گاهی اوقات پر از چیزهای دیگران است، گاهی اوقات پر از چیزهای من است. صرف نظر از جزئیات، میل به فرار همچنان یکسان است.

اما به جای تسلیم شدن به این میل، برای یک ماراتن HGTV می دویدم و جایگزینی مادام العمر برای کسانی که در برنامه های بهبود خانه حضور دارند را تجربه می کردم. که به طرز متناقضی، اضطراب من را بدتر کرد.

بسیاری از آتاکسوفوب ها، مانند من، به جای پرداختن به آسیب هایشان، به راه حل های غیرواقعی ارائه شده توسط تلویزیون واقعیت کشیده می شوند. به لطف نورون‌های آینه‌ای در مغزمان، وقتی شاهد تغییر نظم آشوب هستیم، در واقع احساس می‌کنیم که محیط خودمان مانند آنچه در تلویزیون شاهد هستیم در حال تغییر است.

به گفته محقق آنا ناپولیتانو، نورون های آینه ای سلول هایی در مغز هستند که پایه عصبی تقلید، یادگیری و همدلی را تشکیل می دهند. در اصل، همانطور که کمد شخصی را خالی، سازماندهی و تعمیر می کنید، مغز شما تصور می کند که کمد شما همان چیزی است که در حال تغییر است.

مشکل این است که این تحولات به شدت ویرایش و فیلمنامه شده است. آنها انتظارات غیر واقعی از جمله سرعت دستیابی را ایجاد می کنند. دکتر برندان رونی، روانشناس در دانشکده روانشناسی UCD در دوبلین، ایرلند، می گوید: «زمانی که مصرف این داستان ها از تجربیات روزمره (و) فراتر رود، می توانند انتظارات ما را از آنچه «واقعی» است تغییر دهند.

با گذشت زمان، مغز ما این تجربیات را جمع آوری می کند و مبنای تحریف شده ای را برای انتظارات در مورد خلوص و سازمان تنظیم می کند.

انتظارات خلوص می تواند نقطه کانونی باشد که در آن یک رابطه بقا یا شکست می خورد. در واقع، طبق مقاله ای که در سال 2021 در مطالعه کسب و کار هاروارد منتشر شده است، بیش از 25 درصد طلاق ها به دلیل ناهماهنگی در تعهدات خانواده است.

من و پل در مقطع کارشناسی ارشد با هم آشنا شدیم. پل که یک تیپ هنری بود، انبوهی از نت ها را روی زمین در کنار پیانوی خود نگه می داشت، و از آنجایی که او یک نوع ADD بود، آپارتمانش با کاغذ دیواری برگ، پروژه های نیمه کاره و بشقاب هایی با تمیزی متفاوت که روی میز چیده شده بود، گچ کاری شده بود.

او در متل پدر و مادرش بزرگ شده بود و به خودش قول داده بود تا زمانی که زنده است دیگر تختی را نسازد و من می توانم با آن زندگی کنم. اما من به او اولتیماتوم دادم: اگر می خواهید با هم زندگی کنید، جزوات Post-it باید ناپدید شوند. و دیگر خبری از ظروف کثیف هفتگی نیست.

سه هفته قبل از عروسی مان، به خانه شهری پل رفتم تا بازگشت او از سفر یک هفته ای را به او تبریک بگویم. قبل از او رسیدم و با عجله به سمت در آشپزخانه رفتم. اما یک چیزی خیلی اشتباه بود. سمت چپ من، سینک آشپزخانه تا لبه پر بود از ظروف کثیف خیس شده در آب راکد. حشرات از بالا بلند شدند و زیستگاه جدید خود را تحسین کردند و من احساس کردم مغزم اتصال کوتاه پیدا کرده است. وحشت آشنا ریه هایم را پر کرد و خونم از خشم به جوش آمد.

وقتی شروع کردم به جیغ زدن، نمی توانستم بند بیاورم. سرانجام در حالی که اشک از گونه هایم سرازیر شد، تسلیم اشتیاق به دویدن شدم. با حالت ترسناک نامزدم در آینه عقب، از کابوسی که بسیاری از زندگی من را در بزرگسالی تعریف می کرد فرار کردم، زیرا می دانستم که من و پل اساساً به دوشاخه جاده رسیده بودیم. و این شاخه ای نبود که یک نمایش جانشین مرتب سازی بتواند آن را اصلاح کند، حتی اگر ما به نوعی خوش شانس باشیم که سوژه آن باشیم.

سالها بعد، این را زمانی دیدم که خودم یاد بگیرم. اولین نتیجه این است که ما باید کار عمیق درونی انجام دهیم. و منظورم خودارضایی ذهنی منطق، سازماندهی و انتظارات چانه زنی نیست. من در مورد یک اثر درونی صحبت می کنم که توسط تحلیلگر یونگی رابرت جانسون رایج شده است، که بر فراتر رفتن از رفتار – در این مورد سازماندهی و تمیز کردن – و کاوش در علل عمیق تر آنچه فکر می کنیم و احساسمان تاکید می کند.

تا زمانی که کار درونی را به پایان نرسانید، مانند سیزیف، به بالا رفتن از کوه‌های بی‌پایان ادامه می‌دهید، تلاش می‌کنید تا ازدحام و استرس را از طریق تمیز کردن، سازمان‌دهی و طراحی مجدد بی‌پایان کاهش دهید، اما هرگز به طور کامل احساس اضطراب و وحشت را در هنگام بروز آن پاک نکنید.

روش من برای انجام کارهای داخلی آزمایش نوعی درمان به نام EMDR (مخفف حساسیت زدایی و پردازش حرکات چشم) بود. مطالعات نشان داده اند که درمان EMDR یکی از موثرترین درمان ها برای فوبیا است و اثرات آن می تواند سریع و عمیق باشد.

این روند درمانی به من کمک کرد تا متوجه شوم لحظه‌ای که این ظروف هفتگی را در سینک ظرفشویی دیدم، دیگر پل را آنطور که بود نمی‌دیدم: مردی پریشان و پرمشغله که نظافت را بر سایر مسئولیت‌هایش ترجیح نمی‌داد. در عوض، این تصویری از زندگی بود که قول داده بودم هرگز به آن باز نگردم. طی چند هفته بعد از درمان، اضطراب من فروکش کرد و حتی توانستم بدون شستن ظرف‌ها به رختخواب بروم.

دوم، من و پل مجبور شدیم به همان صفحه برگردیم. راه‌حل‌های معمولی برای شکست‌های روابط اغلب بر شفاف‌سازی انتظارات، باز کردن درهای ارتباط و حل مؤثر مشکلات تمرکز دارند. اما طبق مطالعه‌ای که توسط سوزان ام. جانسون، بنیان‌گذار زوج‌های متمرکز بر عاطفه و خانواده درمانی (EFT) انجام شد، اگر این کار را انجام دهید، شانس بیشتری برای دور ماندن از این آمار طلاق ۲۵ درصدی (به دلیل تفاوت‌های تمیز کردن) خواهید داشت. برای اینکه بفهمید شریک زندگی شما در مورد چیزها چه احساسی دارد و چگونه فکر می کند – از جمله سبک های تمیز کردن. این بدان معناست که درک این موضوع که فقط به این دلیل که فکر نمی‌کردید ظرف کثیف مشکل بزرگی است، به این معنی نیست که برای شریک زندگی‌تان مشکل بزرگی نیست.

پل با به دست آوردن درک داستان من – اینکه چگونه خود کوچکترم در حضور یک اختلال احساس می کند از کنترل خارج شده و کلاستروفوبیا می کند – شروع به اولویت دادن به تمیز کردن ظروف در سینک کرد. برعکس، دریافته‌ام که بهتر می‌توانم اعتراف کنم که پل در متل بزرگ شد و بیشتر دوران کودکی‌اش را صرف تمیز کردن اتاق‌ها کرد، بنابراین به من این امکان را داد که خودم را از این قضاوت که او کثیف و کثیف خودخواهانه بود رها کنم.

اگرچه وسواس به آتاکسوفوبیا، وسواس به بهبود خانه، تقریباً به رابطه ام پایان داد، روند عمیق تر، تغییر ضربه روحی من و کار با شوهرم در نهایت باعث شد رابطه من با خودم و شریکم بسیار بهتر شود.

و دور ماندن از نمایش های انباشته نیز کمک کرد.


آیا می خواهید داستان های سلامت روان و روانشناسی بیشتری در صندوق پستی خود داشته باشید؟ در خبرنامه هفتگی دانشمند مبتذل مشترک شوید.


[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort android rat istanbul duşakabin fud crypter hack forum kuşadası escortmobil ödeme bozdurbirthday giftkameralı su tesisatçısıyün cami halısı