اهدای اسپرم تا حد زیادی کنترل نشده است، اما ممکن است به زودی با افزایش شکایت ها تغییر کند.

[ad_1]

وقتی وندی و جانت نورمن تصمیم گرفتند بچه دار شوند، از طریق Xytex Corp.، یک بانک مایع منی، برای خرید منی رفتند.

این زوج Donor #9623 را انتخاب کردند. Xitex، که بعدها نورمن ها ادعا کردند، به آنها گفت که این مرد به چندین زبان صحبت می کند و در حال تحصیل در مقطع دکترا است.

Xytex همچنین به آنها اطمینان داد که همه اهداکنندگان را با بررسی سابقه سلامت خانوادگی و سوابق کیفری آنها مورد بررسی قرار می دهد و اهداکنندگان را تحت معاینات فیزیکی و مصاحبه های فشرده برای تأیید اطلاعات قرار می دهد.

اما پس از اینکه وندی نورمن در سال 2002 پسری به دنیا آورد، این زوج متوجه شدند که فرزندشان یک اختلال ژنتیکی خونی را به ارث برده است که وندی حامل آن نبود. خیلی بعد، او برای خودکشی و قتل به بستری های طولانی مدت در بیمارستان نیاز خواهد داشت.

حتی بعداً، آنها متوجه شدند که اهدا کننده، جیمز کریستوفر آگلز، به بانک اسپرم در مورد منشاء خود دروغ گفته است و بانک اسپرم اطلاعاتی را که او ارائه کرده بود تأیید نکرده است. همچنین او را مجبور به ارائه سوابق پزشکی خود یا امضای معافیتی نکرد که امکان به دست آوردن آنها را فراهم کند.

به‌عنوان اساتید حقوقی که در حال مطالعه فناوری‌های باروری هستند، این مورد و موارد مشابه را نشان می‌دهد که چرا دولت باید مقررات مربوط به اهدای اسپرم و تخمک را تشدید کند تا والدین و بزرگسالان آینده که توسط اهداکننده باردار می‌شوند بتوانند جزئیات دقیق و کاملی در مورد داده‌های پزشکی و دانشگاهی دریافت کنند. اهداکنندگان و سابقه جنایی آنها.

“تولد اشتباه”؟

ایگلز زمانی که شروع به اهدای اسپرم کرد، مدرک پیشرفته ای را دنبال نکرد. او در آن زمان حتی مدرک دانشگاهی هم نداشت. او همچنین نتوانست تشخیص خود را از اسکیزوفرنی، یک بیماری روانی شدید که نیاز به درمان مادام العمر دارد، فاش کند. اسکیزوفرنی سطح بالایی از وراثت در خانواده ها دارد. او همچنین در جریان اهدای خود دستگیر شد و بعداً به دلیل سرقت به زندان افتاد.

هنگامی که نورمن ها از Xytex شکایت کردند، یک دادگاه محلی در ابتدا تقریباً همه شکایت های آنها را رد کرد. آنها به دادگاه عالی گرجستان شکایت کردند که در سال 2020 به چندین مورد از دعاوی آنها اجازه ادامه داد.

برای مثال، نورمن‌ها می‌توانند به دنبال غرامت مالی باشند، تا حدی برای پوشش هزینه‌های اضافی که اگر زودتر از تاریخچه پزشکی اهداکننده مطلع شده بودند، می‌توانستند اجتناب کنند. دادگاه همچنین به نورمن ها گفت که آنها می توانند سعی کنند تفاوت قیمتی را که برای منی دریافت می کنند و ارزش بازار آن جبران کنند.

در نهایت، نورمن‌ها اجازه داشتند طبق قانون فعالیت تجاری منصفانه ایالت ادعا کنند که بانک سمن کیفیت مایع منی خود و فرآیند غربالگری آن را به اشتباه به مردم معرفی کرده است.

با این حال، دادگاه عالی گرجستان به این زوج اجازه نداد تا علیه آنچه به عنوان ادعای “تولد اشتباه” شناخته می شود، شکایت کنند. این ادعاها اقدامات سهل انگارانه ای است که توسط والدین بر اساس تولد فرزندی با ناتوانی یا بیماری ژنتیکی به دلیل ناتوانی ارائه دهنده در شناسایی خطر انجام می شود.

پرونده هنوز در حال بررسی است.

مقررات محدود

کار نورمن ها به سختی منحصر به فرد است.

خانواده های دیگر پس از بچه دار شدن توسط یک اهدا کننده که در نهایت به بیماری های ژنتیکی مختلف منجر شد، از بانک های اسپرم شکایت کردند.

در بسیاری از این موارد، بانک‌های اسپرم گفتند که به طور معمول اسپرم را آزمایش می‌کنند و اهداکنندگانی را که می‌توانند ژن‌هایی را که باعث بیماری‌های ژنتیکی می‌شوند منتقل کنند، رد می‌کنند. در این موارد خانواده ها دلیلی دارند که بانک های اسپرم را به کلاهبرداری و سهل انگاری متهم کنند.

برخی از بزرگسالانی که توسط اهداکننده باردار شده‌اند نیز از پزشکانی شکایت می‌کنند که به والدین شاکی‌ها دروغ گفته‌اند که منی خود را دریافت کرده و به جای آن از خود استفاده کرده‌اند. اکنون چندین ایالت این نوع «کلاهبرداری باروری» را ممنوع کرده اند.

این شکایت به دلیل محبوبیت فزاینده آزمایش DNA به طور مستقیم برای کاربر در حال افزایش است، که شناسایی اهداکنندگان اسپرم ناشناس قبلی و اطلاع از خطرات ژنتیکی که ممکن است افراد اهداکننده از آنها به ارث برده باشند را آسان تر می کند.

این نیز به دلیل فقدان قوانین و قوانین مشخص حاکم بر بانک های اسپرم است. مقررات کمی در مورد فناوری تولید مثل از هر نوع وجود دارد، از جمله لقاح آزمایشگاهی، روشی که تخمک را با اسپرم در آزمایشگاه به جای بدن، در سطح ایالتی یا فدرال بارور می کند.

از آنجایی که دولت بر لقاح مصنوعی نظارت نمی کند، تعداد اهداکنندگان حامله نامشخص است.

دولت فدرال فقط باید اسپرم و تخمک های اهدایی را مانند سایر بافت های انسانی تحت درمان قرار دهد و از نظر بیماری های عفونی – شرایط عفونی که توسط ویروس ها، باکتری ها و سایر وسایل پخش می شود – آزمایش شود، اما نه بیماری های ژنتیکی.

علاوه بر این، هیچ الزام فدرالی برای بانک های اسپرم برای دریافت و تأیید اطلاعات مربوط به تاریخچه پزشکی، تحصیلات یا سوابق کیفری آنها وجود ندارد.

مبنای این موارد چیست؟

دلایل مجاز برای سهل انگاری در باروری از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

برخی از ایالت‌ها به خانواده‌ها اجازه می‌دهند از کلینیک‌هایی که در غربالگری اهداکنندگان ناکام هستند، شکایت کنند، حتی زمانی که والدین به دنبال خسارات مربوط به تولد فرزند مبتلا به یک بیماری ژنتیکی خطرناک هستند. این در اصل اجازه می دهد تا اقدام برای سقط جنین ادامه یابد.

اما تعداد فزاینده ای از کشورها، حداقل 14 کشور تاکنون، چنین ادعاهایی را ممنوع کرده اند. این امر باعث شده است که بسیاری از دادگاه ها، مانند دادگاه عالی گرجستان، آسیب را با تولد کودکی که توسط اهدا کننده باردار شده است، متفاوت طبقه بندی کنند.

پایان گمنامی

یکی از عارضه های حل این اختلافات این است که اغلب اهدای اسپرم ناشناس است.

برخلاف علاقه اهداکننده به مخفی نگه داشتن هویت خود، ما استدلال می‌کنیم که به نفع افرادی است که اهداکنندگان را باردار کرده‌اند، اطلاعاتی درباره اهداکنندگان خود، از جمله سوابق پزشکی، تحصیلی و جنایی – و حتی هویت آنها داشته باشند.

آزمایش‌های DNA، از جمله کیت‌های کاربر مستقیم مانند 23andMe، حفظ ناشناس بودن اهداکننده را غیرممکن می‌سازد. و جستجوهای اینترنتی، همانطور که نورمن‌ها دریافتند، می‌تواند این امکان را فراهم کند که ببینیم آیا اهداکننده پس از شناسایی، اطلاعات شخصی خود را نادرست معرفی کرده است.

ایالت ها شروع به وضع قوانین کرده اند

از آنجایی که کنگره از سال 1992 هیچ اقدامی در مورد فناوری کمک باروری انجام نداده است، ایالات متحده به آرامی شروع به مداخله کرده است.

در سال 2011، زمانی که یک کودک 18 ساله شد، واشنگتن ملزم به افشای مدارک و مدارک پزشکی اهداکننده شد.

در 1 ژانویه 2022، کانکتیکات قانون یکپارچه والدین را تصویب کرد، که بر اساس مدلی از قوانین تهیه شده توسط یک کمیسیون ملی غیرحزبی برای پر کردن شکاف های قانونی گسترده است. این اقدام، کلینیک های باروری را ملزم می کند تا اطلاعات شناسایی را از اهداکنندگان جمع آوری کنند و نشان دهند که آیا اهداکنندگان موافقت کرده اند که افشا شوند یا خیر.

یکی دیگر از اقدامات معلق در نیویورک، بانک های اهداکننده اسپرم و تخمک را ملزم می کند تا “اطلاعات پزشکی، آموزشی و جنایی را در مورد محکومیت های کیفری” از هر اهداکننده جمع آوری و تأیید کنند. این قانون همچنین به والدین بالقوه ای که تخمک یا اسپرم می خرند و افرادی که توسط اهدا کننده باردار شده اند، حق دریافت چنین اطلاعاتی را بدون شناسایی شخص اهداکننده می دهد. این گزینه ممکن است حداقل در تئوری حفظ ناشناس بودن اهداکننده را ممکن کند.

لایحه حداقل تا حدی از تجربه لورا و دیوید گانر تهیه شده بود، که پسرشان که توسط یک اهدا کننده آبستن شده بود، بر اثر مصرف بیش از حد مواد افیونی درگذشت. پس از مرگ پسرشان، توپچی ها متوجه شدند که خود اهداکننده چند سال قبل مرده بود و تشخیص داده شد که به اسکیزوفرنی مبتلا شده است. اهداکننده بیماری روانی یا بستری شدن خود را به دلیل مشکلات رفتاری فاش نکرد.

هزینه ها مانع نیستند

این امکان وجود دارد که اقداماتی مانند اقدامات پیش رو در ایالت نیویورک، درمان باروری را کمی گران‌تر کند.

در حال حاضر، یک ویال اسپرم اهداکننده ممکن است کمتر از 1000 دلار هزینه داشته باشد و اغلب تا 150 دلار به اهداکننده پرداخت می شود.

با این حال، آزمایش ژنتیک ممکن است هزینه زیادی را افزایش ندهد زیرا فقط یک بار انجام می شود، نه هر بار که بیمار یک ویال مایع منی دریافت می کند. در صورت لقاح مصنوعی، بارداری به ندرت در اولین یا دومین تلاش اتفاق می افتد.

همانطور که از تایلر اسنیف، مدافع لایحه نیویورک و مدیر شورای طرح اهداکننده مستقر در ایالات متحده آموختیم، شرکت‌های آزمایش DNA گزینه‌های نسبتاً ارزانی را ارائه می‌دهند که ممکن است کمتر از 300 دلار هزینه داشته باشند.

البته، الزامات افشا می‌تواند از میزانی که والدین آینده می‌توانند در مورد فرزندان آینده خود بیاموزند بیشتر باشد. اما ما مطمئن هستیم که این مسائل حتی با توجه به اینکه فناوری همچنان بر قوانین پیشی می‌گیرد و همچنین اهداکنندگان بالغ باردار و تعداد فزاینده‌ای از افرادی که از بانک‌های اسپرم استفاده می‌کنند از منافع خود دفاع می‌کنند، حیاتی‌تر می‌شوند.


نائومی کان، استاد حقوق، دانشگاه ویرجینیا و سونیا سوتر، استاد حقوق، دانشگاه جورج واشنگتن

این مقاله توسط The Conversation با مجوز Creative Commons بازنشر شده است.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort fud crypter istanbul duşakabin su tesisatçısıWonmaniakuşadası escortbetroadmobil ödeme bozdurElektronik sigaraturkuaz korsan taksi