آیا اسرائیل خواهان جنگ است؟ مصمم است توافق هسته ای جدید با ایران را خراب کند

[ad_1]

پس از پنج ماه وقفه، مذاکرات غیرمستقیم بین ایالات متحده و ایران اخیراً در وین از سر گرفته شد تا در توافق هسته ای 2015 با ایران که رسماً به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام شناخته می شود، بازنگری شود. چشم انداز خوب نیست.

کمتر از یک هفته پس از مذاکرات، بریتانیا، فرانسه و آلمان ایران را متهم کردند که «تقریباً از تمام سازش‌های دشوار» که در دور اول مذاکرات قبل از سوگند یاد کردن ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور جدید ایران به دست آمد، دست برداشته است. در حالی که چنین اقداماتی از سوی ایران مطمئنا به موفقیت مذاکرات کمک نمی کند، کشور دیگری وجود دارد – کشوری که حتی یکی از طرفین توافقی نیست که در سال 2018 توسط دونالد ترامپ پاره شد – که موضع قاطعش موانعی را برای مذاکرات موفقیت آمیز ایجاد می کند: اسرائیل.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، روز یکشنبه، در بحبوحه گزارش ها مبنی بر شکست مذاکرات، از کشورها در وین خواست تا “یک خط محکم” علیه ایران اتخاذ کنند. بر اساس اخبار کانال 12 اسرائیل، مقامات اسرائیلی از ایالات متحده می خواهند که با حمله مستقیم به ایران یا با حمله به پایگاه ایران در یمن، اقدام نظامی علیه ایران انجام دهد. صرف نظر از نتیجه مذاکرات، اسرائیل می گوید که حق اقدام نظامی علیه ایران را برای خود محفوظ می داند.

مرتبط: اختلال در سیاست خارجی بایدن به انتخاب یک خط تندرو در ایران کمک کرده است. چه اتفاقی دارد می افتد؟

تهدیدهای اسرائیل فقط سر و صدا نیست. بین سال‌های 2010 تا 2012، چهار دانشمند هسته‌ای ایرانی احتمالاً توسط اسرائیل کشته شدند. در ژوئیه 2020، آتش سوزی منتسب به یک بمب اسرائیلی آسیب قابل توجهی به سایت هسته ای نطنز ایران وارد کرد. در نوامبر 2020، اندکی پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری، عوامل اسرائیلی از مسلسل های کنترل از راه دور برای کشتن بهترین دانشمند هسته ای ایران استفاده کردند. اگر ایران به طور متناسب پاسخ دهد، ایالات متحده ممکن است از اسرائیل حمایت کند و درگیری به یک جنگ تمام عیار در خاورمیانه تبدیل شود.

در آوریل 2021، در حالی که تلاش های دیپلماتیک بین دولت بایدن و ایران در جریان بود، خرابکاری های منتسب به اسرائیل منجر به قطع برق در تاسیسات نطنز شد. ایران این اقدام را “تروریسم هسته ای” توصیف کرده است.

در برنامه ای که به طعنه به عنوان طرح بازگشت بهتر ایران توصیف شد، پس از هر عملیات خرابکارانه اسرائیل، ایرانی ها به سرعت تاسیسات هسته ای خود را آنلاین می کردند، حتی تجهیزات جدیدتری برای غنی سازی سریعتر اورانیوم نصب می کردند. در نتیجه، مقامات آمریکایی اخیرا به همتایان اسرائیلی خود هشدار دادند که حملات به تاسیسات هسته ای ایران نتیجه معکوس دارند. اما اسرائیل گفت که قصد تسلیم شدن ندارد.


آیا می خواهید همه اخبار و نظراتی که سالن ارائه می دهد مرور روزانه داشته باشید؟ در خبرنامه صبحگاهی ما، دوره تصادف، مشترک شوید.


از آنجایی که مدت زمان اعتبار برای مهر مجدد برجام منقضی می شود، اسرائیل مقامات عالی رتبه را برای ارائه دلایل خود می فرستد. یایر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل اخیرا در لندن و پاریس حضور داشت و از دولت‌های بریتانیا و فرانسه خواست که از قصد اعلام شده آمریکا برای بازگشت به توافق حمایت نکنند. هفته گذشته، بنی گانز، وزیر دفاع اسرائیل و دیوید بارنیا، رئیس موساد، در واشنگتن بودند تا با لوید آستین، وزیر دفاع، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و مقامات سیا دیدار کنند. بر اساس گزارش روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارونوت، بارنیا “اطلاعات به روز در مورد تلاش های تهران برای تبدیل شدن به یک قدرت هسته ای” ارائه کرده است.

اسرائیل در کنار درخواست های شفاهی، آمادگی نظامی نیز دارد. طبق گزارش ها، دولت 1.5 میلیارد دلار برای حمله احتمالی به ایران اختصاص داده است. اسرائیل در ماه های اکتبر و نوامبر تمرینات نظامی گسترده ای را برای آمادگی برای حمله به ایران انجام داد و ارتش اسرائیل در بهار امسال قصد دارد یکی از بزرگترین تمرینات شبیه سازی حمله خود را با استفاده از ده ها هواپیما از جمله جت جنگنده F-35 لاکهید مارتین انجام دهد.

ایالات متحده نیز برای احتمال خشونت آماده می شود. یک هفته قبل از از سرگیری مذاکرات در وین، فرمانده آمریکایی در خاورمیانه، ژنرال تفنگداران دریایی کنت مکنزی، اعلام کرد که نیروهایش برای اقدام نظامی احتمالی در صورت شکست مذاکرات آماده هستند. هفته گذشته اعلام شد که دیدار گانز با آستین در واشنگتن شامل بحث در مورد تمرینات نظامی احتمالی مشترک آمریکا و اسرائیل برای شبیه سازی تخریب تاسیسات هسته ای ایران خواهد بود.

خطرات برای موفقیت مذاکرات در وین زیاد است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) در ماه جاری تأیید کرد که ایران اکنون در تأسیسات زیرزمینی خود در فورد، جایی که برجام غنی‌سازی را ممنوع می‌کند، در حال غنی‌سازی اورانیوم با خلوص 20 درصد است. بر اساس گزارش آژانس، از زمانی که ترامپ آمریکا را از توافق خارج کرد، ایران غنی‌سازی اورانیوم را تا 60 درصد افزایش داده است (در مقایسه با 3.67 درصد طبق توافق)، که به طور پیوسته به 90 درصد مورد نیاز برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای نزدیک شده است. در ماه سپتامبر، مؤسسه علم و امنیت بین‌الملل اعلام کرد آنچه را «بدترین حالت پیشرفت» توصیف می‌کند، و ایران ظرف یک ماه می‌تواند مواد شکافت‌پذیر کافی برای سلاح‌های هسته‌ای تولید کند.

خروج آمریکا از برجام نه تنها به چشم انداز کابوس وار تبدیل شدن یکی دیگر از کشورهای خاورمیانه به یک کشور هسته ای منجر شده است (اسراییل بین 80 تا 400 سلاح هسته ای دارد، اگرچه وجود آنها به طور رسمی مخفی مانده است)، بلکه قبلاً خسارت زیادی وارد کرده است. به مردم ایران کمپین تحریم‌ها برای «فشار حداکثری» – که در اصل متعلق به ترامپ بود، اما اکنون متعلق به جو بایدن است – ایرانی‌ها را با تورم سریع، افزایش شدید قیمت‌های مواد غذایی، اجاره‌بها و داروها، و بخش بهداشتی فلج‌شده عذاب می‌دهد. حتی قبل از شیوع بیماری همه‌گیر کووید-۱۹، تحریم‌های آمریکا از واردات داروهای مورد نیاز ایران برای درمان بیماری‌هایی مانند سرطان خون و صرع جلوگیری کرد. در ژانویه 2021، سازمان ملل گزارشی را منتشر کرد مبنی بر اینکه تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران به واکنش “ناکافی و غیر شفاف” به COVID-19 کمک می‌کند. با بیش از 130000 مورد مرگ و میر ثبت شده رسمی تا به امروز، ایران بالاترین تعداد مرگ و میر گزارش شده بر اثر ابتلا به ویروس کرونا را در خاورمیانه دارد – و به گفته ناظران، تعداد واقعی احتمالاً حتی بیشتر از این نیز خواهد بود.

اگر آمریکا و ایران نتوانند به توافق برسند، بدترین سناریو ممکن است جنگ جدید آمریکا در خاورمیانه باشد. با تأمل در شکست‌ها و ویرانی‌های وحشتناک ناشی از جنگ‌های عراق و افغانستان، جنگ با ایران فاجعه‌بار خواهد بود. می توان تصور کرد که اسرائیل که سالانه 3.8 میلیارد دلار از ایالات متحده دریافت می کند، خود را موظف می داند که مردم آمریکا یا مردم خود را درگیر چنین فاجعه ای نکند. اما به نظر نمی رسد که اینطور باشد.

اگرچه در آستانه فروپاشی بود، اما مذاکرات هفته گذشته از سر گرفته شد. ایران که اکنون تحت یک دولت تندرو است که تحریم‌های آمریکا به قدرت گرفتن آن کمک کرده است، گفته است که با مذاکره‌کننده موافقت نمی‌کند و اسرائیل به طرز شیطانی مصمم به خرابکاری در مذاکرات است. این بدان معناست که دیپلماسی جسورانه و تمایل به سازش از سوی دولت بایدن برای انعقاد مجدد توافق مورد نیاز است. بیایید امیدوار باشیم که بایدن و مذاکره کنندگانش اراده و شهامت انجام این کار را داشته باشند.

بیشتر در مورد سیاست خارجی جو بایدن و توافق هسته ای با ایران:

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort android rat istanbul duşakabin fud crypter hack forum kuşadası escortmobil ödeme bozdurbirthday giftkameralı su tesisatçısıyün cami halısı